Anasayfa Makale SIM Kartınız 4.5G Destekliyor Mu?

SIM Kartınız 4.5G Destekliyor Mu?

Geçtiğimiz Ağustos ayında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından düzenlenen 4.5G ihalesiyle birlikte Turkcell, Vodafone ve Avea’nın kullanıcılarına bu hizmeti vereceği netleşmişti.

1 Nisan 2016 itibariyle geçiş yapacağımız 4.5G teknolojisine operatörlerin sistemi tamamen hazır. Peki ama biz ne kadar hazırız? Elbette kısaca “yüksek hızlı mobil internet” diyebileceğimiz 4.5G’nin kullanılabilmesi için yalnızca akıllı telefonların uyumluluğu yetmiyor. Buna ek olarak, SIM kartımızın da akıllı telefonumuzda olduğu şekilde 4.5G desteği sunması gerekiyor.

Son bilgiler, Türkiye’de 72.8 milyon SIM kartın 12 milyona yakın kısmının 4.5G uyumlu akıllı telefonlarla beraber kullanıldığı yönünde. Ek olarak 38 milyona yakın abonenin de 4.5G’li SIM karta geçiş yaptığı biliniyor.

4.5G teknolojisinin sunduğu nimetleri, geçtiğimiz dönemlerde hazırladığımız rehberde aktarmıştık. Öncelikle 4.5G teknolojisinin neler sunacağını, ne gibi yeniliklerle karşımıza çıkacağını öğrenmek isteyenlere rehberimizi tekrardan hatırlatalım:

Evet; Az önce de bahsettiğimiz üzere, ülkemizdeki üç operatör de bu teknolojiyi kullanıcılarına sağlayacak. Ancak akıllı telefon uyumluluğunu garantiledikten sonra, yapmamız gereken bir işlem daha var; SIM kartın 4.5G uyumluluğunu öğrenmek. Rehberimizi üç operatörü de baz alacak şekilde hazırladık.

Turkcell SIM Kartım 4.5G Uyumlu Mu?

turkcell-4.5g-sorgulama

Operatör olarak Turkcell’i tercih eden kullanıcılar, SIM kartlarının 4.5G uyumluluğunu kolayca sorgulayabiliyorlar. Turkcell, bu işlem için web sitesinde özel bir bölüm oluşturmuş. Öncelikle Turkcell Şifresi gerekiyor. Eğer Turkcell Şifre’niz varsa, web sitesi üzerinden telefon numarası ve Turkcell Şifresi’ni girerek sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer, Turkcell Şifreniz yoksa yapacağınız işlem de gayet basit. Turkcell Şifresi’ni almak için SIFRE yazıp 2222’ye kısa mesaj (SMS) göndermeniz yeterli. Daha sonrasında gelen şifre ile, web sayfasında aynı bağlantı üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Üstelik, Turkcell’in burada kullanıcılara sunduğu hoş bir detay da var; eğer akıllı telefonunuz 4.5G uyumluysa ve SIM kartınızda bu uyumluluk söz konusu değilse, SIM kartınız ücretsiz şekilde değiştiriliyor ve 1 GB mobil internet hediyesi kazanıyorsunuz.

Vodafone SIM Kartım 4.5G Uyumlu Mu?

vodafone-4.5g-sorgulama

Vodafone, şu an aktif olan SIM kartların %85’lik kısmının 4.5G uyumlu olduğunu belirtiyor. Ayrıca web sitesinde verilen bilgiye göre 64kB, 125kB ve 512kB’lık SIM kartınız üzerinde “3G”, “3G desteği” ya da “3G uyumu” yazıyorsa 4.5G uyumunun da olduğu ifade ediliyor. Eğer geriye kalan %15’lik kısımdaysanız ve SIM kartınız 4.5G uyumlu değilse ya da emin olmak istiyorsanız benzer şekilde Vodafone’un da özel bir sorgulama sistemi mevcut.

Vodafone’da telefon numarası üzerinden sorgulama gerçekleştiriliyor. Böylece 4.5G uyumluluğu hakkında kolayca bilgi edinilebiliyor. Vodafone’un bu sayfa üzerinde belirttiği önemli ayrıntı ise abonelerin kullandığı cihazın son bir aylık raporunu vermesi. Yani son bir ay içerisinde eğer telefon değişikliği gerçekleştirdeyseniz, sonuçlar verimli olmayacaktır.

Avea SIM Kartım 4.5G Uyumlu Mu?

avea-4.5g-sorgulama

Türk Telekom çatısı altındaki Avea da diğer iki operatörde olduğu gibi sorgulama mekanizması hizmetine yer veriyor. Avea, web sayfası üzerinden sorgulama gerçekleştirilmesini sağlıyor. Telefon numaranızı yazarak, Avea’da 4.5G uyumunu görüntüleyebilirsiniz.
Avea da 4.5G uyumlu olmayan SIM kartları ücretsiz olarak değiştiriyor ve 1 GB mobil internet hizmetini hediye ediyor. Elbette bu hediyeyi yalnızca, cihazınız 4.5G uyumluysa ve yalnızca SIM kartınız uyumlu değilse veriyor.
Ek olarak doğrudan telefon üzerinden sorgulamayı gerçekleştirmek isteyenler için kısa mesaj (SMS) servisi de mevcut. “4.5G HAZIR” yazıp “5555”e mesaj göndermeniz yeterli. Elbette tırnaklar olmadan yazmanız gerekiyor.

Hazırlıklarımızı yaptıktan sonra geriye kalan tek ayrıntı ise 1 Nisan’ı beklemek…