Anasayfa Makale Google Earth Yer İşaretleri Nasıl Senkronize Edilir?

Google Earth Yer İşaretleri Nasıl Senkronize Edilir?

google earth

Google Earth’ü birden fazla bilgisayarda kullananlar için yer işaretlerinin nasıl senkronize edileceğini anlatıyoruz.

Son yıllarda gerek Google, gerekse Microsoft tarafından kullanılan otomatik senkronizasyona o kadar alıştık ki, bu iki şirkete ait bir servisi kullandığımızda, yaptıklarımızın otomatik olarak senkronize edildiğini varsaymaya başladık. Her ne kadar bu varsayım çoğu servis için geçerli olsa da, Google Earth maalesef bu servislerden biri değil.

Google Earth’ü Google hesabınızla kullansanız dahi herhangi bir bilgisayarda kaydettiğiniz yer işaretlerini bir başka bilgisayarda, aynı hesapta göremiyorsunuz. Google Earth’ü birden fazla bilgisayarda kullanan kullanıcılar için oldukça sıkıntılı olan bu sorunu çözmek için Google’ın herhangi bir planı yok gibi görünüyor. Neyse ki birkaç ufak adımla bu sorunu aşmak mümkün.

Google Earth üzerinde bir mekanı Yerlerim yer işaretine eklemek için iki farklı yöntem mevcut. Bunlardan ilki için kaydetmek istediğiniz noktayı seçin ve araç çubuğunda bulunan sarı toplu iğne simgesine tıklayın. İşaretlediğiniz noktanın koordinatları belirecektir. Noktaya bir isim verip onaylayarak istediğiniz yeri yer işaretlerine ekleyebilirsiniz.

yeni yer işareti

Yer işareti eklemenin bir diğer yolu ise, pencerenin sol tarafında bulunan ufak butona tıklamak. Böylelikle arama yaptığınız mekan doğrudan yer işareti olarak Yerlerim sekmesine ekleniyor.

yer işareti

İstediğiniz yerleri kaydettikten sonra Yerlerim sekmesine sağ tıklayın ve Yeri Farklı Kaydet seçeneğine tıklayın.

yeri farklı kaydet

Kayıt ekranında kayıt türü olarak .kml formatını seçin ve yer işaretlerini dilediğiniz yere kaydedin.

kml formatı

Bu aşamadan sonra Yerlerim.kml dosyasını sürekli ulaşabileceğiniz Google Drive, OneDrive gibi bulut depolama servislerine yükleyin. Yer işaretlerine bir başka bilgisayardan ulaşmanız gerektiğinde .kml dosyasını indirin ve çift tıklayıp çalıştırın. Google Earth otomatik olarak kayıtlı yer imlerini senkronize edecektir.

Bilgisayar mühendisi adayı, iflah olmaz Tolkien hayranı. Yazmaya LEVEL'da başladı, Technopat'ta devam ediyor.