Anasayfa Haber Aşırı Isınmada Kendini Kapatan Batarya Geliştirildi

Aşırı Isınmada Kendini Kapatan Batarya Geliştirildi

Lityum-iyon bataryalarda aşırı ısınma, patlamalara sebep olabiliyor. Uzmanlar aşırı ısındığında kendini kapatan batarya teknolojisi üzerinde çalışıyor.

Akıllı telefon, tablet ve dizüstü bilgisayar gibi gün boyu kullandığımız birçok cihazda lityum-iyon bataryalara yer veriliyor. Her ne kadar şu an birçok farklı üründe yoğun şekilde tercih ediliyor olsa da, aslında lityum-iyon bataryaların çeşitli sorunları var. Bunlar arasında en önemlileri maliyet ve güvenlik problemleri. Lityum elementinin az bulunması ve lityum-iyon bataryaların patlamaya meyilli olmaları, uzmanları yeni nesil batarya teknolojileri üzerinde çalışmaya itiyor.

Lityum ve oksijenin bir araya gelmesiyle oluşan kimyasal tepkimeden kaynaklı olarak bu bataryaların kullanıldığı ürünler patlayıp, çevredekilere zarar verebiliyor ve hatta öldürebiliyor. Dolayısıyla, uzmanlar patlamayan batarya teknolojileri üzerinde çalışıyorlar.

Yeni geliştirilen ısıya dayanıklı bataryalar, bu sebepten oluşabilecek patlamaların önüne geçebiliyor. Hazırlanan sistem, batarya ısınmaya başladığı anda güç vermeyi keserek güvenliği öne çıkarıyor. Daha sonrasında belirli sıcaklık düşüşü sağlandığında tekrar güç verilmeye başlanıyor ve bu sırada da soğuma gerçekleşmiş oluyor.