Anasayfa Haber Carl Zeiss, Sıradan Görünen Akıllı Gözlük Geliştirdi

Carl Zeiss, Sıradan Görünen Akıllı Gözlük Geliştirdi

Alman optik teknolojileri üreticisi Carl Zeiss, ince camlı ve standart bir gözlükten farkı olmayan akıllı gözlük prototipi hazırladı.

Google’ın uzun süre üzerinde çalıştığı akıllı gözlüğü kısa süre satışa sunulmuş ancak beklenen satış başarısı yakalanamamıştı. Google Glass özellikle mahremiyet alanında olumsuz haberlerle gündeme gelmişti. Ardından ikinci nesil Google Glass’la alakalı çeşitli haberler ortaya çıkmıştı. Yeni nesil Google Glass’ın bireysel değil, daha çok kurumsal alanlarda iş sahalarında kullanılacağı da belirtilmişti.

Alman Carl Zeiss şirketi, CES 2016’da akıllı gözlüğünün tanıtımını gerçekleştirdi. Google Glass ve diğer akıllı gözlüklere oranla daha klasik bir tasarımla karşımıza çıkan Carl Zeiss akıllı gözlük, artırılmış gerçeklik özelliklerini gözlük camına yansıtıyor. Ürünle alakalı en önemli ayrıntılardan birisi akıllı teknolojinin doğrudan kavisli camlara entegre edilmiş olması. Akıllı gözlük ayrıca üzerinde barındırdığı mikrofonla birlikte sesli komutları algılayarak işlemler gerçekleştirebiliyor.

Mobil uygulamayla birlikte akıllı telefon ve tabletler üzerinden kontrol edilebilen akıllı gözlüğün, bu yılın sonunda ya da gelecek yılın başında piyasaya sunulması bekleniyor. Bireysel kullanıcılara yönelik olarak akıllı gözlük alanında Google’ın boş bıraktığı bu alanı Carl Zeiss doldurabilir gibi görünüyor.