Samsung ve KDDI, 5G Üzerinde Birlikte Çalışıyor

In Bülten, Haber by Berker GüngörLeave a Comment

Samsung, Japon telekomünikasyon operatörü KDDI ile 10 yılı aşkın süredir devam eden başarılı işbirliğini, yeni nesil 5G teknolojiler geliştirmek üzere sürdüreceğini açıkladı.

Bu önemli işbirliği, her iki şirketin de mobil ağ alanındaki uzmanlıklarından faydalanmasıyla, 5G geliştirme hızını artırmasına yardımcı olacak. İşbirliği kapsamında, 5G için öncelikli öneme sahip teknolojilerin araştırılması ve doğrulanması çalışmaları hayata geçirilecek. İlk aşamada ise en büyük etkiye sahip gelişmelere odaklanılarak; hem Samsung hem KDDI, yeni nesil telekomünikasyon için hazır hale gelecek.

Bir dizi küresel 5G araştırma girişimine aktif olarak katılmayı sürdüren Samsung; endüstriyel ortaklar, akademik ortaklar ve dünyadaki operatörler ile de birden çok işbirliği projesine liderlik ediyor. Samsung, 6 GHz üzeri 3GPP 5G kanal modeli SI için raportörlüğün yanı sıra, ITU-R WP5D’de önümüzdeki IMT(5G) Vision için alt çalışma grubunun başkanı olarak da önemli bir rol oynuyor. Samsung, bunlara ek olarak, AB’nin en prestijli Horizon 2020 5G PPP projelerine de liderlik ediyor.

Samsung Networks Business Başkan Vekili ve Araştırma ile Geliştirme Ekibi Lideri DongSoo Park, KDD ile devam ettirecekleri işbirliği konusunda şu yorumda bulundu:“Son 10 yıl içinde Samsung ve KDDI, Japon pazarına en gelişmiş CDMA ve LTE teknolojilerini getirdi. 3G ve 4G’de yeniliğe yön vermek üzere birlikte çok uyumlu bir şekilde çalıştık. Sürdürmeye karar verdiğimiz bu başarılı işbirliği, bizi 5G çağında son kullanıcılara sunabileceklerimiz konusunda heyecanlandırırken; kendimize olan güvenimizi de artırıyor.”

KDDI Teknoloji Sektöründen Sorumlu Yönetici Başkan ve Yönetim Kurulu Üyesi Yoshiaki Uchida ise işbirliği için “Şirketimiz tüketiciye yüksek kalite ağ performansı ve üstün kullanıcı deneyimi sağlama odağıyla çalışıyor. Samsung ile sürdüreceğimiz bu başarılı işbirliğinde; tüketici taleplerine mobil ağımızla ayak uydurmak üzere, 5G yeniliklerini uygulayacak çalışmalar yapacağız” şeklinde bir açıklama yaptı.