Anasayfa Haber Toyota Mirai, Uydu İnternetle Donatılıyor

Toyota Mirai, Uydu İnternetle Donatılıyor

Toyota’nın ilk seri üretim hidrojen yakıt hücreli aracı Mirai, Kymeta’nın hazırladığı sistemle uydu internet desteği kazanıyor.

Toyota, Türkiye’de daha çok otomobilleriyle tanınıyor olsa da aslında pek çok farklı alanda varlık gösteriyor. Şirket, rakiplerinin otonom araçlara yönelik yaptığı yatırımlar sırasında süreci izlemekle yetinmişti. Ancak geçen yıl Kasım ayında aldığı kararla otonom araçlara yatırım yapacağını biraz geç de olsa açıklamıştı. 

Elbette şu ana kadar bu alana yatırım yapılmamasının önündeki en büyük engel şirketin CEO’su Akio Toyoda idi. Ama yapılan açıklamalarda önümüzdeki beş yıl içinde otonom araçlara toplamda 1 milyar dolarlık araştırma ve geliştirme bütçesi ayrıldığı belirtilmişti.

Toyota’nın yeni nesil otomobilleri, Kymeta tarafından üretilen uydu antenleriyle donatılacak. Öncelikle ilk seri üretim yakıt hücreli aracı Toyota Mirai’de kullanılacak olan uydu antenleri, otomobilin internete uydudan bağlanmasını sağlayacak. Toyota, böylece internette kopma yaşanmadan hızlı bağlantının sağlanabileceğini belirtiyor. Kymeta’nin ürettiği yassı antenler, otomobilin üst bölümüne yerleştiriliyor ve doğrudan uydudan geniş bant internet hizmeti alınıyor.

Toyota-Kymeta

Kymeta’nın otomobil sektöründe kullanacağı yassı antenler, iki firma arasındaki anlaşma gereği Toyota tarafından sürekli olarak test edilebiliyor. Toyota yöneticilerinden Shigeki Tomoyama, yeni nesil teknolojileri otomobillerine entegre etmek için birçok farklı firmayla görüştüklerini de bildirdi.

Video Reklam: