Anasayfa Haber SpaceX’in Falcon 9’u Uçtu Ama Konmayı Başaramadı

SpaceX’in Falcon 9’u Uçtu Ama Konmayı Başaramadı

SpaceX’in Falcon 9 roketi başarıyla uçtu ancak okyanus üstündeki platforma konarken devrilerek parçalandı.

Geçen yılın başında Google’ın, Elon Musk’ın uzay ve havacılık şirketi SpaceX’e 1 milyar dolar yatırım yapacağı söylentileri ortaya çıkmıştı. SpaceX’in geliştirdiği yeni uydu ağının, Project Loon kapsamında Google’a büyük katkı sağlayacağı tahmin ediliyor.

Geçtiğimiz sene Aralık’ta Falcon 9 roketiyle çeşitli denemeler yapılmış ve uzaya 11 uydu gönderilip, roket başarılı şekilde dünyaya indirilmişti. Her ne kadar başarılı denemeler olsa da, elbette başarısızlıkla sonuçlanan testler de oluyor.

Falcon 9’un son uçuşunda Pasifik Okyanusu’da seyreden otonom bir mavnadaki rampaya iniş yapması hedeflenmişti. Dikey olarak gerçekleştirilecek iniş, başarısızlıkla sonuçlandı. Falcon 9’un bacaklarının mavna güvertesine kilitlenmesini sağlayan tertibat, buzlanma sebebiyle düzgün çalışmadı. Roket, mavna üzerine sağlam iniş yapmayı başardı. Ancak iniş takımları güverteye tam olarak kilitlenemeyince, dalgalı deniz koşulları yüzünden yana devrildi ve parçalandı.

Elon Musk, inişle alakalı video da paylaştı:

https://www.instagram.com/p/BAqirNbwEc0/

Teknoloji yayıncılığı konusunda hem basılı hem de dijital alanda birçok farklı mecrada görev alan editör; haber, dosya konusu ve makaleler hazırlamanın dışında ürün incelemeleri de gerçekleştiriyor.