Anasayfa Makale iPhone Telefonlardaki Wi-Fi Assist Özelliği Nasıl Kapatılır?

iPhone Telefonlardaki Wi-Fi Assist Özelliği Nasıl Kapatılır?

İnternet erişimi için Wi-Fi’den mobil veriye otomatik geçişi sağlayan Wi-Fi Assist özelliği kota aşımıyla sonuçlanabiliyor. Varsayılan olarak açık gelen bu özelliği nasıl kapatacağınızı anlatıyoruz.

Apple, iOS 9 ile birlikte iPhone kullanıcılarına Wi-Fi Assist özelliğini sunmuştu. Bu sistem, kablosuz bağlantının verimli çalışmadığı durumlarda interneti doğrudan mobil kotadan harcıyor. Sinyalin düşmesi ve internet bağlantısının yavaşlamasıyla mobile yönlendirme yapılıyor. Wi-Fi Assist’in en kötü yanı ise bazı durumlarda gereksiz şekilde internete erişimini mobil kotadan sağlaması.

İnternetin Wi-Fi yerine mobil kotadan harcanması da kota aşımıyla son buluyor. Geçtiğimiz dönemlerde birçok kullanıcı, iOS 9’un bu varsayılan özelliği sebebiyle ay sonunda sürpriz faturalarla karşılaşmıştı.

Her ne kadar varsayılan olarak bu özellik aktif şekilde gelse de, sonradan basit şekilde kapatabilmek mümkün.

Öncelikle iPhone’umuzun “Ayarlar” kısmına erişiyoruz.
iOS-9-AyarlarArdından “Hücresel” bölümüne giriş yapıyoruz. En alt kısma geliyoruz.iOS-9-Hucresel-Veri-AgiEğer iOS 9’u Türkçe kullanıyorsanız Wi-Fi Asssist özelliği karşınıza “Wi-Fi Yardımı” şeklinde çıkıyor. Varsayılan aktif olarak gelen bu özelliği kapatıyoruz.iOS-9-Wi-Fi-Assist1Böylece mobil internet kotası aşımıyla birlikte gelen sürpriz faturaları önlemiş oluyoruz.iOS-9-Wi-Fi-Assist2