Lockheed Martin, Uzayı Spider İle Gözleyecek

In Haber by Yunus Emre2 Comments

Lockheed Martin, daha güçlü ve daha küçük boyutlarda yeni nesil teleskoplar üzerinde çalışıyor.

ABD için gizli projeler üzerinde çalışan Lockheed Martin, özellikle son dönemlerde daha küçük ve daha güçlü bir teleskop teknolojisi üzerinde çalışıyor. Gelecekte bilim adamları uzay teleskoplarını çok daha güçlü bir hale getirebilmek için daha büyük lensler yapmak zorunda kalacak. Büyük lenslerin üretimi zor olduğu gibi, aynı zamanda maliyetleri de çok yüksek. Dolayısıyla bilim adamları, daha ufak ve daha gelişmiş özellikler sunan teleskop sistemlerine yönelmek zorundalar.

Lockheed Martin, halihazırdaki teleskop sistemlerine oranla çok daha hafif, ince ve ucuz alternatifler üzerinde çalışıyor. Kaliforniya Üniversitesi araştırmacılarının da desteklediği bu proje, DARPA tarafından finanse ediliyor. Önümüzdeki 5 ila 10 yılda bu yeni teknolojilerin uzay ajansları tarafından kullanılacağı belirtiliyor.

Yeni teknolojiyle birlikte bu teleskopların dış gezegenleri izlemek için şirketler ve ajanslar tarafından tercih edilebileceği üzerinde duruluyor. Yeni SPIDER teleskoplar, 10 ila 100 kat arasında daha düşük boyut ve ağırlıkta olması bekleniyor. SPIDER teknolojisi, çok katmanlı görüntü algılayıcı şeklinde tanımlanıyor. Bu sistem, yüzlerce minik lens içeriyor ve tek bir ana sensöre oranla çok daha yüksek performans sunuyor.