Google Chrome, Web Sitelerinin Güvenliğini Denetliyor

In Haber by Yunus Emre3 Comments

Google’ın yeni geliştirdiği güvenlik aracı, özel panel vasıtasıyla web sitelerini denetlemenizi sağlıyor.

İlk kez 2008’de yayınlanan Google’ın web tarayıcısı Chrome, aradan geçen sekiz yılda çok önemli bir kitleyi kendine çekmeyi başardı. Güvenliğe de büyük önem veren Chrome, bu kapsamda web sitelerinin denetimlerini gerçekleştiriyor. Arama sonuçlarında güvenli siteleri ön plana çıkaran Google, HTTPS sitelerin güvenliğini her zaman yeşil simgeyle birlikte göstermeyebiliyor. Web geliştiriciler her ne kadar HTTPS sistemi için önemli çaba sarfetse de, Chrome’dan yeşil kilit simgesini göremeyebiliyorlar. Google, geliştiriciler için bu sorunu çözebilecek bir sistem hazırladı.

chrome-guvenlik-paneli

Chrome’un yeni sürümüne eklenen güvenlik paneli, web sayfası yüklenirken güvenli ya da güvensiz olduğu bilgisini veriyor. Ayrıca en önemli detay olan güvensizliğin sebebi de bu panelden veriliyor. Bağlantı protokolü uygunsa ve güvenlik sertifikaları eksiksiz şekilde sağlanıyorsa, bu bilgiye de panel aracılığıyla erişebiliyorsunuz. DevTools içinde oluşturulan güvenlik panelinden URL’nin hemen yanındaki kilit simgesine tıklayarak bilgiler görüntülenebiliyor.

Ayrıca HTTPS şifreleme kullanmayan web siteleri de Google Chrome kullanıcıları tarafından işaretlenebiliyor. Böylece web sayfasında gri bir kilit simgesi görüntüleniyor. Google, “güvenli internet” kapsamındaki çalışmalarına gelecekte de devam edecek.

Technopat.net olarak biz de HTTPS kullanıyoruz. Veri doğrulama, bütünlük ve en önemlisi de gizlilik avantajı sağlayan bu sistemle kullanıcılarımızın güvenli şekilde internette gezinmelerine yardımcı olmayı amaçlıyoruz.