Anasayfa Haber Microsoft, Sunucularını Denize İndiriyor

Microsoft, Sunucularını Denize İndiriyor

Microsoft, Project Natick projesiyle sunucuları deniz altında soğutmayı amaçlıyor.

Google ve Facebook gibi dev isimler, veri merkezlerini soğutmak için farklı yöntemlere başvuruyor. Artık sunucuların bulunduğu merkezlerde oda sıcaklığının belirli bir derecede tutulması yetmiyor. Google, Finlandiya’daki veri merkezini soğutmak için uzun bir süredir deniz suyunu kullanıyor. Benzer şekilde Facebook’un da sunucuları soğutmak için farklı çözümleri var. Son olarak Microsoft da sunucuları soğutmak için alternatif bir sisteme geçiş yapıyor.

Şirketin Project Natick olarak adlandırdığı proje, veri merkezlerini doğrudan su altında soğutmayı amaçlıyor. Üstelik bu soğutma sisteminin hem düşük maliyetli, hem de çevreci olduğu vurgulanıyor. Birkaç yıldır Microsoft’un bu çalışma için hazırlık yaptığı biliniyor. 2013 ve 2014’te prototip haline getirilen sistem, Kaliforniya’da geçen yıl denize indirilmişti. 105 günlük test sürecinde sunucular beklenenden çok daha iyi soğumuş ve performans vermiş olacak ki, Microsoft projenin kapsamını genişletme kararı aldı.

İlk prototipe ek olarak kısa vadede yeni kapsüller de hazırlanacak ve suya indirilecek gibi görülüyor. Birçok farklı sensörü barındıran kapsül, su altında analizler gerçekleştirerek, kısa ve uzun vadede sonuçları harmanlıyor. Yani Microsoft bu alandaki yatırımlarına devam etmekte kararlı. Üç aylık süreçte yeni kapsüller hazırlanıp, faaliyete geçirilebileceği de eklendi.