Bilgisayarınız VR Teknolojisine Hazır Mı?

In Makale, Pratik by Muhsin Bayram8 Comments

VR setlerin çıkışına az kaldı, ama siz bir kullanıcı olarak bu teknolojiye ne kadar hazırsınız?

Oculus tarafından geçtiğimiz yıllarda duyurulan ilk ciddi VR seti Oculus Rift, ilerleyen haftalarda resmi olarak satışa sunulacak. Oculus Rift’in ardından diğer sektör büyükleri kendi VR setlerini kullanıcıların beğenisine sunacak. Geçtiğimiz günlerde 600 dolarlık fiyat etiketinden satışa sunulacağı ortaya çıkan Oculus Rift, kullanıcıları fiyat açısından biraz hayal kırıklığına uğratmıştı. Şu anda çoğu kullanıcı, VR teknolojisine adım atıp atmamak için fiyat konusunu düşünüyor. Ancak denkleme dahil edilmesi gereken bir diğer etken daha mevcut; sistem gereksinimleri.

VR setlerinin gerçek üstü deneyimleri, belirli bir bedel karşılığında geliyor. Bu bedel ise güçlü bir sistem. Eğer VR teknolojisini bir oyun üzerinde kullanacaksanız, oyunun gerektirdiği sistem gereksinimine sahip olmanız yetmiyor. Bu yüzden VR teknolojisini kullanacağınız sistemin gerçekten bu teknolojiye hazır olup olmadığını kontrol etmekte fayda var.

HTC Vive’ın henüz sistem gereksinimleri açıklanmadı. Oculus Rift’inki ise o kadar uzun bir süre önce duyuruldu ki artık geçerliliğini koruyup korumadığını bilmiyoruz. Neyse ki Oculus, sistem gereksinimi konusunda şüphe yaşayan kullanıcıların imdadına ufak bir test aracıyla yetişmiş durumda.

Bu adresten indirebileceğiniz uyumluluk aracı ile sisteminizin VR teknolojisine hazır olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Yaklaşık 5 MB boyutunda olan aracı indirdikten sonra çalıştırın. Eğer sistem verilerinizin Oculus’a gönderilmesini istemiyorsanız, açılış ekranındaki ilgili işareti kaldırmayı ihmal etmeyin.

oculus test 1

Start butonuna tıklayın ve kısa bir analiz süresinden sonra sonuç ekranıyla karşılaşacaksınız.

oculus test 2

Gördüğünüz gibi sahip olduğum bilgisayar, sağlıklı bir VR deneyimi için elzem olan ekran kartı ve işlemci performansı konusunda sınıfta kaldı. Eğer sizin bilgisayarınız bu testten başarıyla çıktıysa, bir VR setine 600 dolar ödeyip ödemeyeceğinizi düşünmeye başlayabilirsiniz.