BTK, Adil Kullanım Kotasının Hız Limitini Artıracak

In Haber by Yunus Emre22 Comments

BTK, Adil Kullanım Kotası’nda düzenleme yapıyor. AKK gereği 3 Mbit/s’ye düşen hız limiti bir nebze artırılacak.

Genel internet bağlantımız geçtiğimiz yıllara oranla daha hızlı. Fakat hâlâ beklenen seviyede değil. Buna ek olarak bir de Adil Kullanım Kotası problemi var. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, zaman zaman AKK ile alakalı yeni düzenlemeler yapıyor. Kullanıcıların, internetten eşit hızda yararlanması üzerine kurulu Adil Kullanım Kotası sistemi esasında hiç de adil değil.

Düzenleme yapılacağını açıklayan BTK, muhtemelen Adil Kullanım Kotası’nı 3 Mbit/s’den daha yüksek hıza taşıyacak, ancak tamamen ortadan kaldırmayacak. Muhtemelen Adil Kullanım Kotası gereği düşürülen hız limiti 5 Mbit/s hıza sabitlenecek. Düzenleme, sabit hatlar için geçerli olduğu gibi, mobil hatlarda da farklılıklar sağlayacak.

Buna bağlı olarak fatura takibi ve kontrol kısmında da yeni düzenlemelere gidilecek. Yani kullanıcılar, bir üst limit belirleyerek sürpriz faturaların önüne geçebilecek. Böylece tarifeye bağlı olarak yalnızca sabit bir ücret ödeneceği belirtiliyor. Ek olarak sözleşmelerini fesih etmek isteyen kullanıcılar, bu işlemleri elektronik ortamda gerçekleştirebilecek.