Microsoft, Windows 10’u Zorunlu Hale Getiriyor

In Haber by Yunus Emre19 Comments

Son haberler, Microsoft’un gelecek haftadan itibaren Windows 10’u otomatik güncelleştirme şeklinde eski sistemlere kuracağına işaret ediyor.

Microsoft’un 2012’de piyasaya çıkardığı Windows 8 işletim sistemine verilen teknik destek geçtiğimiz ay sonlandırılmıştı. Şirket, bundan sonra Windows 8’e özel güvenlik dahil hiçbir konuda güncelleme sunmayacak. Yazılım devi, kullanıcıların eski işletim sistemlerinde güvenlik ve çeşitli açıklar sebebiyle zor durumda kalabileceğini belirtti.

Microsoft, kullanıcıların Windows 10’a yönelmesini istiyor. Benzer şekilde yeni nesil işlemciler de en güncel Windows sürümü olan Windows 10 desteklenecek. Yani artık yeni nesil işlemcilerle Windows’un eski sürümlerine destek verilmeyecek.

Windows’un eski sürümlerini kullananları Windows 10’a terfi ettirmek için uğraşan Microsoft, bu konuyla alakalı önemli bir karar almanın eşiğinde. Açıklamalar, Windows 10’un gelecek haftadan itibaren eski sürümlerde artık otomatik güncelleştirme sunulacağı yönünde.

Yani artık Windows 7 ve Windows 8.1 yüklü bilgisayarlar otomatik güncelleştirmeyle Windows 10’a yükselecek. Ancak eski sistemi kullanmaya devam etmek isteyenler, Windows güncelleme ayarlarından otomatik güncellemeyi kapatabilirler.