Anasayfa Makale Windows 10’a Otomatik Yükseltme Nasıl Kapatılır?

Windows 10’a Otomatik Yükseltme Nasıl Kapatılır?

Gelecek haftadan itibaren Windows 7 ve Windows 8 sistemler otomatik güncelleştirmeyle Windows 10’a yükseltilecek. Windows 7 ya da Windows 8 kullanmak isteyenler bu otomatik güncelleştirmeyi kapatabilirler.

Microsoft, geçen ay Windows 8’e desteğini sonlandırmıştı. Yani bundan sonra güvenlik dahil hiçbir konuda Windows 8’e özel güncelleştirme yayınlanmayacak. En yeni Windows sürümüne geçiş için kullanıcıları zorlayan Microsoft, konuyla alakalı uyarı da yapmıştı. Windows 8 kullanıcılarının mutlaka Windows 10’a geçmesini isteyen şirket, bu sistemlerin güvenlik tehditleriyle baş başa kalabileceğini vurguladı. Microsoft, Internet Explorer tarafında da benzer bir senaryo izliyor: Internet Explorer 8, 9 ve 10 sürümlerine de destek kesildi. Yani; artık yazılım devi, kullanıcıları her konuda en güncel versiyona taşımaya niyetli.

Gelecek haftadan itibaren Windows 7 ve Windows 8 sistemler artık otomatik güncelleme şeklinde Windows 10’a geçecek. Bu güncelleştirme otomatik olarak gerçekleştirileceğinden, eski sistemleri kullanmaya devam edeceklerin bir ayar yapması gerekiyor. Ufak bir ayar sayesinde otomatik güncelleştirmeyi kapatarak, sistemin Windows 10’a güncellemesini engelleyebilirsiniz.

Aşağıdaki adımlar Windows 7 ve Windows 8 için tamamen aynı.

Windows 7 ve Windows 8 otomatik güncelleştirme nasıl kapatılır?

Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Windows Update bölümüne erişin.

Windows7-Otomatik-Guncelleme1

Sol bölümden “Ayarları değiştir” yolunu izleyin.

Windows7-Otomatik-Guncelleme3

Ardından, “Önemli güncelleştirmeler” üzerinden önerilmeyen “Güncelleştirmeleri hiçbir zaman denetleme”yi işaretliyoruz.

Windows7-Otomatik-Guncelleme4

İşlem tamam. Artık güncelleştirmeler sisteminizde otomatik olarak indirilmeyecek ve yüklenemeyecektir. Bu da Windows 10’a otomatik yükseltmeyi durduracaktır. Ancak bu tercihle birlikte kritik güvenlik yamalarını da kaçıracağınızı hatırlatırız.