Anasayfa Makale Windows Hata Bellek Dökümü Analizi Nasıl Yapılır?

Windows Hata Bellek Dökümü Analizi Nasıl Yapılır?

Mavi ekran hatalarını çözmek için gerekli verilere nasıl ulaşabileceğinizi burada anlatıyoruz.

Windows kullanıcılarının en korktuğu hatalardan biri mavi ekran olsa gerek. Çoğu kullanıcının bu hata karşısında çaresiz hissetmesinin sebebi ise genellikle soruna neyin sebep olduğunun bilinmemesidir. Zira bir hatayı çözmek için öncelikle sebebinin bulunması gerekir.

Peki mavi ekran hatalarına ne yol açar? Ne yazık ki bu sorunun tek bir cevabı yok. Mavi ekran hatası onlarca farklı sebepten oluşabilir. Ancak merak etmeyin, bu yazıdan sonra yaşadığınız mavi ekran hatalarına neyin sebep olduğunu tespit edebileceksiniz.

Mavi ekranlar neden çıkar?

Mavi ekranlar, kısaca Windows’un kullanıcıyı sistemde yaşanan bir hata sebebiyle uyarma şeklidir. Windows, sistemin işleyişini keserek yaşanan sorunun sistemde daha fazla bozulmaya yol açmasını önlemeye çalışır. Bu esnada ise soruna yol açan hatayı, hepimizin korkulu rüyası olan mavi ekran aracılığıyla kullanıcıya iletir. Mavi ekran sonrası sistemde oluşan bellek dökümü analiz edilerek sorunun kaynağı tespit edilebilir.

Bellek dökümünü elde etmek

Windows, otomatik olarak küçük bellek dökümleri oluşturmak üzere ayarlanmıştır. Bazı eski sistemler tam bellek dökümünü otomatik oluştururken, nispeten yeni sistemler çoğunlukla mavi ekran sırasında bellek dökümü oluşturur. Döküm oluşturma sistemini, gelişmiş sistem ayarları menüsündeki Başlangıç ve Kurtarma sekmesinden kontrol edebilirsiniz. Aynı sekmede elde edilen dökümün nereye kaydedildiğini de seçebilirsiniz. Varsayılan olarak döküm dosyaları Windows/Minidump dizinine kaydedilir.

bellek dökümü

Bellek dökümü elde edildikten sonra gerekli analizlere başlayabiliriz.

Hata ayıklama

Eğer kullandığını işletim sistemi Windows 8/8.1/10 ise, Microsoft’un resmi sitesinden işletim sisteminize uygun SDK dosyasını indirmeniz gerekiyor. Kurulum dosyasını indirdikten sonra kurulum seçeneklerinde Debugging Tools for Windows hariç diğer bütün seçenekleri iptal edebilirsiniz.

win sdk

Kurulum tamamlandıktan sonra arama ekranına WinDbg yazarak hata ayıklama aracını başlatabilirsiniz.

windbg

Hata ayıklama programındayken File>Open crush dump seçeneği ile elinizdeki bellek dökümünü seçin.

windbg 2

Döküm açıldıktan sonra !analyze -v ayıklama komutu ile hata kodunu bulabilir ve sorunu detaylıca inceleyebilirsiniz. Eğer sorunu tespit etmekte zorlanırsanız, hata dökümü analizi ile Technopat Sosyal‘de konu açıp tecrübeli üyelerimizden yardım isteyebilirsiniz.

bugcheck

Microsoft, hata kodlarına karşılık gelen sorunları bu adreste listelemiş. Analizden sonra hata kodunu listede bularak olası çözümlere buradan da ulaşabilirsiniz.