Anasayfa Haber Google, Yeni Sanal Gerçeklik Başlığı Çıkaracak

Google, Yeni Sanal Gerçeklik Başlığı Çıkaracak

Google’ın plastik gövdeli ve akıllı telefon destekli yeni nesil sanal gerçeklik başlığı bu sene çıkacak.

Şirketler, sanal gerçeklik yatırımlarını artırmaya devam ediyor. Üstelik yalnızca donanım tarafında değil, sanal gerçeklik içeriği konusunda da hazırlık yapıyorlar. Samsung, Gear VR için içerik üreteceği kendi stüdyosunu kurmaya hazırlanırken, Crytek ve Bahçeşehir Üniversitesi de sanal gerçeklik teknolojisi için ortaklığını açıklamıştı. Hatta Apple’ın VR teknolojileri konusunda özel ekip kurduğu ve stüdyolarla görüştüğü de gündeme gelmişti. Son haberler, Google’ın da bu sene yeni sanal gerçeklik gözlüğünü tanıtacağına işaret ediyor.

Google birkaç hafta önce sanal gerçeklik teknolojileri geliştirmek için ayrı bir birim kurduğunu açıklamıştı. Şirket, muhtemelen bu sene yeni sanal gerçeklik başlığını duyuracak. Yeni ürünün tanıtımı büyük ihtimalle Mayıs’taki Google I/O Geliştiriciler Konferansı’nda gerçekleştirilecek.

Google, ilk sanal gerçeklik gözlüğünü kartondan hazırlamıştı. Ancak, yeni ürünün çok daha profesyonel bir yapıda olacağı ve plastik malzemenin kullanılacağı belirtiliyor. Bu başlığa akıllı telefonlar yerleştirilebilecek. Nexus’larla uyumlu olacak sistemin, diğer üreticilere de destek sağlayacağı düşünülüyor.

Buna ek olarak, şirketin VR desteği için gerekli kodları yeni sürümlerle birlikte Android işletim sistemi içine de entegre edeceği fısıldanıyor. Bu sayede görüntüdeki gecikme gibi temel sorunların kökten aşılmasının hedeflendiği düşünülüyor. Google’ın Samsung Gear VR ve diğer sanal gerçeklik çözümleriyle rekabet edebilmek için bu konudaki çalışmalara hız verdiği biliniyor.

Meraklılar İçin: NVIDIA’nın Sanal Gerçeklik Başlığı, Işık Alanı Teknolojisini Destekliyor