Anasayfa Haber Microsoft, Sorunlu Surface Şarj Kablolarını Ücretsiz Değiştirecek

Microsoft, Sorunlu Surface Şarj Kablolarını Ücretsiz Değiştirecek

Microsoft, Surface, Surface Pro 2 ve Surface Pro 3’ün üretim hatalı şarj kablolarını ücretsiz değiştiriyor.

Geçen yıl Ekim’de Lumia 950 ailesiyle birlikte yeni nesil Surface tabletini tanıtan şirket, bu tabletin eski versiyonlarında şarj kablosunda büyük bir sorun olduğunu açıkladı. Surface, Surface Pro 2 ve Surface Pro 3 tabletlerin şarj kablolarında küçük bir koruma parçasının yer almadığı belirtiliyor. Bu şarj kablolarının, güvenlik konusunda kullanıcıları sıkıntıya düşürebileceği vurgulanıyor.

microsoft-surface-pro-sarj-kablosu

Bu parçanın eksik olduğu kablo, eğildiğinde ya da büküldüğünde plastik kısım yanarak eriyebiliyor. Ardından da kablonun prizde takılı kalmasıyla yangın çıkabiliyor. Şirkete bu kablolarla alakalı şimdiye kadar 56 tane şikayet gelmiş. Microsoft, araştırmalarını ve analizlerini gerçekleştirdikten sonra sorunun kaynağını az önce de belirttiğimiz eksik  parçada bulmuş.

Microsoft, bu hatalı kabloların değişimini yapmaya hazırlanıyor. Şimdiye kadar üç farklı tabletten toplamda 2 milyon 250 bin adet satılmış ve tüm kullanıcılar kablolarını ücretsiz değiştirebilecek. Yalnızca Mart 2015’ten sonra satın alınan Surface Pro 3 sahipleri bu değişimi yapamayacak, çünkü onların kablolarında herhangi bir sorun yok. Şirket, bu kablolar hakkında bilgilendirme ve geri çağırmayla alakalı bir sayfa da hazırlamış.