Amazon, Ücretsiz Oyun Geliştirme Motorunu Duyurdu

In Haber, Mobil, Oyun by Yunus Emre3 Comments

Amazon, CryEngine tabanlı tamamen ücretsiz oyun geliştirme motorunun duyurusunu yaptı.

Android’deki Google servislerini saf dışı bırakarak kendi hizmetlerini ön plana çıkarmayı hedefleyen Amazon, yazılım tarafında yeni çözümler üretmeye çalışıyor. Android kullanıcılarının Google servislerine zorunlu bırakıldığını düşünen şirket, kullanıcılara seçim şansı sunulmasını istiyor.

En büyük şirketler listesinde yer alan Amazon, bir yandan da oyun tarafında önemli yatırımlar yapıyor. Şirket, CryEngine’i temel alan bir oyun geliştirme motorunu duyurdu. Lumberyard olarak isimlendirilen oyun geliştirme motoru, tamamen ücretsiz (bir kez ya da dönemsel ödeme alınmayacak) hizmet veriyor ve bu sayede diğer birçok oyun motorundan ayrılıyor.

Ayrıca Amazon bu motorla hazırlanan oyunlardan herhangi bir pay almayacak. Böylece geliştiricilerin dikkatini çekmeyi hedefleyen şirket, bu servisle Twitch entegrasyonunu da sağlıyor. Yani bu sayede oyun geliştiriciler daha büyük kitlelere ulaşabilecek. Tamamen ücretsiz olan oyun geliştirme motoru PC, PS4 ve Xbox One için oyun geliştirilmesini kolaylaştıracak.

Şimdilik PC, PS4 ve Xbox One’a destek veriliyor olsa da, bu oyun motorunun yakın zamanda mobil aygıtlar ve sanal gerçeklik ürünleriyle de uyumlu olacağı ifade ediliyor. Amazon’un konuyla ilgili diğer önemli çalışması ise Gamelift. Böylece, AWS (Amazon Web Services) ile geliştirilen multiplayer oyunları da Lumberyard 3D oyun motoru desteğiyle hazırlanabilecek.