Anasayfa Haber DARPA, Düşman Denizaltıları ACTUV İle Avlayacak

DARPA, Düşman Denizaltıları ACTUV İle Avlayacak

DARPA, düşman denizaltıları etkisiz hale getirmek için ACTUV gemisini geliştiriyor. ACTUV, dünyanın en büyük insansız aracı olacak.

Birkaç yıldır özel bir savaş gemisi üzerinde çalışan DARPA, projesinde son aşamaya geldi diyebiliriz. DARPA’nın insansız savaş gemisi, Nisan ayında suya indirilecek. Önümüzdeki yıl çeşitli testlerin yapılacağı savaş gemisinin kısa sürede savaşa hazır hale getirilmesi planlanıyor.

Anti-Submarine Warfare Continuous Trail Unmanned Vessel yani ACTUV olarak isimlendirilen savaş gemisi, mürettebat ya da asker barındırmayacak. Üzerinde bulundurduğu gelişmiş sensör sistemleriyle düşman denizaltıları avlamak için tasarlanan bu gemi, 40.2 metre uzunluğuyla şu ana kadar üretilen en büyük insansız araç ünvanını da kazanmış oldu.

13-0105-SubStalker

ACTUV savaş alanında diğer DARPA tasarımı robotlar ve sistemlerle de ağ bağlantısı kuracak, devamlı istihbarat alışverişi yapacak. Böylece deniz, hava ve karada tam ve mutlak hakimiyet kurulması amaçlanıyor. 140 ton ağırlığındaki ACTUV’un konsept videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.