Anasayfa Haber AMD, Vulkan API 1.0’ı Yayınladı

AMD, Vulkan API 1.0’ı Yayınladı

AMD, Khronos Group ile ortaklaşa çalışarak hazırlanan Vulkan API 1.0’ı yayınladı.

AMD, iki yıl önce Haziran’da yeni nesil oyunlar için geliştirdiği Mantle API’sini ortaya çıkarmıştı. R serisi ekran kartları ile tanıtımı yapılan Mantle, basit tabiriyle işlemcideki yükü hafifletip, oyunlarda daha fazla kare sayısı elde etmeyi sağlayan bir oyun API’si. Ancak projeyi geçtiğimiz sene iptal eden AMD, DirectX 12 ve Vulkan API üzerine yoğunlaşmıştı.

AMD bugün, Khronos Group ile birlikte Vulkan API 1.0 versiyonunu yayınladı. Vulkan 1.0 API’nin yayınlanmasıyla birlikte, Radeon sürücülerde ve yazılımlarda da bu API’ye destek verilmeye başlanacak. Bu sürücüleri buradan indirebilirsiniz. AMD, Vulkan API’yle oyunculara çok daha gelişmiş bir deneyim vadediyor.

Vulkan, çok çekirdekli işlemcileri ve Radeon grafik işlemcileri etkin bir şekilde kullanma ve yönetme imkanı sunuyor. Ayrıca OpenGL’e oranla arka plandaki yükü ciddi bir oranda azaltıyor. AMD, bu yeni oyun API’sinin en önemli avantajlarından birinin de çoklu platform desteği olduğunu belirtiyor. Yani işletim sistemi tarafında Windows 7, Windows 8.1, Windows 10, Android ve Linux destekleniyor. Bu da Vulkan’ın yelpazesinin epey geniş olduğunu, daha fazla kullanıcıyı kapsadığını gösteriyor.

AMD’nin Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Radeon Technology Teknoloji Grubu Baş Mimarı Raja Koduri de konuyla alakalı görüşlerini bildirdi. Koduri, Vulkan API’sinin düşük ek işletim yükü ve yüksek performanslı grafik konusunda büyük avantaj sağlayacağını ifade ediyor. Başkan Yardımcısı, şirketin hem donanım, hem de yazılım konusunda oyun dünyasına yepyeni bir deneyim kazandıracağını da belirtiyor.