Kuvars Kristalleri Verileri 13.8 Milyar Yıl Saklayabilecek

In Haber by Yunus Emre2 Comments

Bilim adamları, cam disk üzerinde veri saklamaya imkan tanıyan 5D depolama teknolojisi geliştirdi. Bu sistem 360 TB veriyi 13.8 milyar yıl boyunca bozulmadan koruyabilecek.

Gelecekte veri depolama sistemlerinde önemli değişiklikler yaşanacak. Southampton Üniversitesi araştırmacıları, yaptıkları testlerle birlikte 5D veri depolama tekniği sayesinde 360 TB veriyi 13.8 milyar yıl boyunca saklanabileceğini ölçümlediler.

Geliştirilen yeni dijital veri depolama tekniği, sonsuz veri depolama konusunda çok büyük bir adım. Verilerin çok uzun süreli korunmasını sağlayacak olan bu sistem; daha çok müze, kütüphane ve arşiv gerektiren kurum/kuruluşlar tarafından yakından takip ediliyor.

Superman hafıza kristalleri olarak da isimlendirilen nano yapılı cam diskler üzerine uygulanan yöntem, dünyanın en sert ve dayanıklı malzemelerinden biri olan kuvars kristalleri kullanılarak hazırlanıyor. Veriler bu sisteme 5D olarak kaydediliyor ve böylece 13.8 milyar yıl saklanması mümkün hale geliyor. Ayrıca verilerde 190 santigrat derece sıcaklığa kadar herhangi bir bozulma yaşanmıyor.

Bilim adamları, 5D veri depolama sisteminin kullanımına daha zaman olduğunu düşünüyor. Yani şimdilik bu depolama sisteminin piyasaya yaygın olarak çıkması pek mümkün değil. Ancak yine de bu teknoloji birçok farklı kurum ve kuruluşun ilgisini çekiyor. Çünkü gelecek nesillere verileri bu sayede çok daha sağlıklı bir şekilde aktarmak mümkün olacak.