Intel, 10nm İşlemcilerde 2017 Yılını Hedefliyor

In Haber by Yunus Emre7 Comments

Intel, 10nm üretim mimarisiyle hazırlanan yeni nesil işlemcilerini gelecek yılın ikinci yarısında piyasaya çıkaracak.

Intel, bu sene sonunda 14nm mimarisiyle hazırlanan Caby Lake işlemcilerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Üçüncü nesil 14nm Caby Lake işlemciler, aslında 2016 sonunda çıkacaktı. Ancak Intel çeşitli teknik sorunlar yüzünden planlarında önemli ertelemeler yapmak zorunda kalmıştı.

Üretim mimarisinin farklılaşması, maliyeti önemli oranda etkiliyor. Dolayısıyla Intel, yeni bir mimariye geçişte ince eleyip sık dokuyor. Şirket, bu yüzden 10nm üretim mimarisiyle hazırlayacağı yeni nesil işlemcileri gelecek yılın ortasına erteledi. Daha doğrusu, yeni nesil mimari ve planlama için çalışmalarına bir süre daha devam etme kararı aldı.

Yeni nesil 10nm mimarisini kullanan ilk işlemci ailesi Cannonlake, 2017’nin ikinci yarısında piyasaya çıkarılacak. Ardından ikinci nesil Icelake 10nm üretim mimarisine geçiş yapılacak ve bunun için belirtilen tarih ise 2018’in ikinci yarısı. Bir sonraki aşamada ise 2019’da Tigerlake isimli üçüncü nesil 10nm işlemci ailesinin tanıtımı yapılacak.

Söylenene göre 10nm süreci sonrasında silikon yerine farklı bir materyale geçiş yapılacak. Hangi materyalin kullanılacağı konusunda şimdilik net bir bilgi olmasa da, Indiyum Galyum Arsenit (InGaAs) ya da Indiyum Fosfat’ın (InP) tercih edilebileceği belirtiliyor. Bu malzemelerin küçülen mimaride daha fazla yoğunluk sağlayacağı gibi, enerji tüketimi konusunda da yenilikler getireceği tahmin ediliyor.