Bilgisayarınız Sanal Gerçeklik İçin Hazır Mı?

In Haber by Yunus Emre6 Comments

SteamVR Performance Test, bilgisayarınızı analiz ediyor ve sanal gerçeklik uyumluluğu hakkında bilgi veriyor.

HTC, kısa bir süre önce Barselona’daki MWC 2016’da Vive’ın tanıtımını yapmıştı.  Valve ve HTC’nin ortaklaşa hazırladığı sanal gerçeklik ürünü, 29 Şubat’ta ön siparişe çıkacak. Elbette, sanal gerçekliği tam anlamıyla deneyimleyebilmek için güçlü bir sisteme ihtiyaç duyuluyor. Valve, bilgisayarların sanal gerçeklik uyumluluğunu test etmek için özel bir uygulama hazırladı ve Steam’de yayınladı.

SteamVR Performance Test olarak isimlendirilen yazılım, ücretsiz olarak indirilebiliyor ve tüm sistemlerde test edilebiliyor. Uygulamanın en önemli avantajı ise test için HTC Vive’a ihtiyaç duymaması. SteamVR Performance Test sisteminizi analiz edip, sanal gerçekliğe uyumluluğu hakkında bilgi veriyor.

Test sonucunda karşınıza üç farklı seçenekten biri çıkıyor. Bunlar; yetersiz, yeterli ve hazır. Sanal gerçekliği tam anlamıyla deneyimleyebilmek için sisteminizin testten “hazır” sonucunu alması gerekiyor.

Bu testten başarılı bir şekilde ayrılsanız dahi, bazı oyunlarda problemler yaşayabilirsiniz. Bunun sebebi ise sistem gereksinimlerinin oyunlara ve içeriklere göre değişebiliyor olması. Uygulamanın; işletim sistemi, işlemci ve grafik işlemciyi analiz ettiğini de ekleyelim.

steamvr-performance-test

Böylece HTC Vive ve Oculus Rift gibi herhangi bir sanal gerçeklik ürünü satın almadan, sisteminizi analiz edip gerekirse bileşenlerinizde güncelleme yapabilirsiniz. Valve, uygulamanın yükleme bağlantısını şimdilik pasif hale getirmiş. Ancak yakın zamanda aynı bağlantıdan indirme yapılabilecek.

Meraklılar İçin: Valve SteamVR Destekli Oyun Listesini Yayınladı