NASA, Mars İçin Patates Seçiyor

In Haber by Yunus Emre4 Comments

NASA, ABD’deki Uluslararası Patates Merkezi’nde Mars koşullarına uygun patatesleri analiz ediyor.

NASA, yeni Mars görevleri için hazırlıklarını sürdürmeye devam ediyor. Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, Mars’la hemen hemen aynı koşulların oluşturulduğu Uluslararası Patates Merkezi’nde (International Potato Center) patates yetiştirmeye başladı. Geçtiğimiz ay başlayan denemelerde 40’ı dağlarda yetiştirilen, 60’ı da çeşitli şekillerde modifiye edilen 100 farklı patates türü üzerinde çalışılıyor.

Esasında bu 100 patates de 4500 farklı patates arasından seçildi. NASA, son 100’e kalan bu türlerin büyük bir bölümünün Mars koşullarına uygun olduğunu düşünüyor. Testlerin başarıyla devam edeceğini düşünen uzay ajansı, sonuçları ilk üç ayda almayı hedefliyor.

Peru’daki bu tesiste denenen patateslerin, Mars’ta da aynı şekilde yetiştirilebileceği düşünülüyor. Elbette bu deneyler için patatesin seçilmesinin birkaç farklı sebebi var. Bunlardan biri, patateslerin kuru veya sert toprakta yetişebiliyor olması. Diğeri ise, besin içeriğinin epey yüksek olması. Böylece tek bir patatesle dahi bir kişi günlük kalori ihtiyacının %10’luk kısmını karşılayabiliyor.

nasa-patates1

Tesiste 100 farklı patates türü üzerinde çalışmalar yapılıyor. Genetik değişiklik yapılan patatesler, dağlarda yetiştirilen patateslere oranla daha az tuz ve suyla besin miktarını koruyabiliyor. Ek olarak bu modifiyeli patateslere virüs ya da bakteriler de kolay kolay bulaşamıyor. Bu çalışmaların nihai amacı elbette Mars’ta yerleşecek koloniciler için sebze ve meyve üretmek.

Meraklılar İçin: