Anasayfa Haber Yeni Nesil Atlas Daha Yetenekli

Yeni Nesil Atlas Daha Yetenekli

Boston Dynamics’in insansı robotu Atlas güncellendi ve yeni yeteneklere kavuştu.

Google’ın üç yıl önce satın aldığı Boston Dynamics, robot tasarlayan ve yazılım geliştiren bir mühendislik şirketi. Boston Dynamics’in uzun bir süredir üzerinde emek harcadığı Atlas, yeni versiyonuyla çok daha fazla yeteneğe kavuştu. İnsansı robotun yeni versiyonu kablolardan arındırılmış bir gövdeye sahip. 1.75 santim boy ve 81 kilo ağırlığındaki yeni Atlas, eskisine oranla daha zorlu şartlarda, çok daha yüksek performanslı çalışıyor.

Alüminyum, titanyum ve çelik gibi sağlam malzemelerden üretilen robot, elektrikle çalışıyor ve hidrolik güçle hareket ediyor. Gövde malzemesi çok dayanıklı olduğu için fiziksel darbelerden de çok fazla etkilenmiyor. Yeni Atlas videoda da görülebildiği gibi, açık alanlarda, ormanda, karda, farklı ve kaygan zeminde dahi ayakta kalıp, yürüyebiliyor. Kapalı mekanlarda ise yine yük taşımacılığı için kullanılabiliyor. Güncellenen Atlas şimdilik 4.5 kilo ağırlık taşıyabiliyor.

Videonun son bölümünde fiziksel şiddet uygulanmasıyla yere kapaklanan yeni Atlas, kendi imkanlarıyla doğrulup ayağa kalkabiliyor. İnsansı robotların yetenekleri her geçen gün artıyor. Hatta araştırmalara göre robotlar, 2020 yılında beş milyon işçinin yerini alacak.

Video Reklam: