Anasayfa Haber Cassini, Satürn’ün Üç Uydusunu Aynı Karede Fotoğrafladı

Cassini, Satürn’ün Üç Uydusunu Aynı Karede Fotoğrafladı

Cassini uzay aracı, Satürn’ün Mimas, Enceladus ve Tethys isimli üç uydusunu tek bir karede fotoğrafladı.

NASA (Uluslararası Havacılık ve Uzay Dairesi), ESA (Avrupa Uzay Ajansı) ve ASI’nin (İtalya Uzay Ajansı) ortak projesi Cassini uzay aracı, 2004 yılında Satürn ve uydularını izlemekle görevlendirilmişti. 12 yıldır görev yapan Cassini, şu ana kadar birçok farklı Satürn ve güneş fotoğrafını çekmeyi başardı. Görevine devam eden uzay aracı, ilk kez Satürn’ün üç uydusunu da aynı kadrajda fotoğrafladı.

Tek bir karede Mimas, Enceladus ve Tethys isimli üç Satürn uydusu da görülebiliyor. Bu uydular küçükten büyüğe Mimas, Enceladus ve Tethys şeklinde sıralanıyor. Elbette üç uydunun arasında çok ciddi bir mesafe var. Cassini’nin en yakınındaki uydu Enceladus ile arasında 1.35 milyon km’lik mesafe var. Mimas ise daha da uzakta ve Cassini ile arasında 1.7 milyon km var. Üç uydudan uzay aracına en uzak olanı ise 1.9 milyon km mesafe ile Tethys.

Mimas, üzerinde çok büyük kraterler barındırıyor ve bu özelliğiyle anılıyor. Tamamen buzla kaplı olduğu düşünülen Enceladus’ta ise sıvı halde su bulunduğu tahmin ediliyor. Cassini’ye 1.7 milyon km uzaklıkta olan Enceladus, New Frontiers görevinin duraklarından biri olacak. Tethys’in ön plana çıktığı nokta ise buz volkanları. Bu Satürn uydusunda buz volkanlarının yer aldığı tahmin ediliyor.