Anasayfa Haber Foxconn, Sharp’ı Almaktan Vazgeçebilir

Foxconn, Sharp’ı Almaktan Vazgeçebilir

Foxconn ve Sharp arasındaki satış anlaşması beklenmedik bir şekilde askıya alındı.

Bir süredir Çinli üretici Foxconn ve Japon ekran üreticisi Sharp arasında devam eden pazarlıklar, beklenmedik bir şekilde askıya alındı. Apple gibi dev markalar için üretim yapan Foxconn, Sharp markasını satın alarak operasyonlarını küresel çapta genişletmeyi planlıyordu.

Pazarlıkların uzun sürmesinin en önemli sebebi, Japonya’nın kendi markalarını ve endüstrilerini dışa açmakta son derece tutucu davranmasıydı. Ancak Sharp mali olarak sıkıntıda olduğundan, yönetim kurulu geçtiğimiz günlerde toplanarak satışa onay vermişti.

Ne var ki Foxconn yönetimi son anda anlaşmayı ertelediğini ve daha detaylı bir mali durum raporu çıkarmaya karar verdiklerini açıkladı. Bu rapor çıkana kadar satış işlemi gerçekleşmeyecek. 6 milyar dolar gibi büyük bir rakamın söz konusu olduğu satışın ertelenmesi, hatta tamamen iptal edilmesi söz konusu.

Foxconn yönetiminin bu ani karar değişikliği sebepsiz değil. Wall Street Journal kaynaklı ir habere göre, Foxconn yönetimi Sharp’ın aslında sanılandan çok daha zor durumda olduğuna dair bilgilere ulaşmış. Sharp’ın aslında 3 milyar dolardan daha fazla borcunun olduğu ve Foxconn’un anlaşmaya imza atmasıyla bu yükü de sırtlanmak zorunda kalacağı iddia ediliyor.

Sharp’ı almak için 6 milyar dolar gibi ciddi bir rakamın altına imza atmaya hazırlanan Foxconn’un, fazladan bir 3 milyar dolar borcun altına girecek gücü olmadığı fısıldanıyor. Bu durumda anlaşma iptal edilebilir ve Sharp bir süre sonra iflas istemek ve Japon devleti tarafından kurtarılmak zorunda kalabilir.