Anasayfa Haber LG, Bu Sene Yeni Bir Nexus Çıkarmayacak

LG, Bu Sene Yeni Bir Nexus Çıkarmayacak

Güney Koreli LG, bu sene için herhangi bir Nexus cihazı planlamadıklarını açıkladı.

Google ve HTC ortaklığındaki ilk Nexus akıllı telefonlar 2010’da üretilmiş ve Nexus One ismiyle satışa çıkarılmıştı. İlk nesil Nexus’ları HTC’ye ürettiren Google, ardından Samsung, LG, Motorola, ASUS ve Huawei gibi farklı firmalarla da çalışmıştı. Geçen yıl LG ve Huawei’yi tercih eden Google’ın, bu sene üretimleri tekrardan HTC’ye yaptırabileceği gündeme gelmişti.

HTC her ne kadar üst seviye akıllı telefonlar hazırlıyor olsa da, pazar payını artırmakta güçlük çekiyor. Eğer Google, Nexus üretimi için yeniden HTC ile çalışırsa, bu durum firmaya ciddi avantaj sağlayabilir. Birkaç hafta önce Nexus’ları tamamen Google’ın üretebileceği konusu da gündeme gelmişti. Nexus projesinde tasarım ve üretimi tamamen kendi eline almak isteyen Google, firmalara bağımlılığını azaltmayı da düşünüyor.

Konuyla alakalı son açıklama Güney Koreli LG’den geldi ve şirket bu sene için herhangi bir Nexus planlamadıkları açıkladı. LG’nin bu kararı almasında iki büyük faktör var. Bunlardan biri, Nexus’lardaki kazanç oranının düşük olması. Diğeri ise şirketin kendi akıllı telefonlarına odaklanmayı tercih etmesi.

Üretimin LG tarafından yapılmasına rağmen hazırlanan telefonlarda Google’ın ön planda olması, şirketi rahatsız etmiş de olabilir. Google, geçen sene Eylül’de yeni Nexus’ları duyurmuştu. Bu yıl da aynı şekilde Eylül’de yeni Nexus akıllı telefonların sahneye çıkması bekleniyor.