Project Shield Dünyaya Açılıyor

In Haber by Berker GüngörLeave a Comment

Google tarafından bir süre önce başlatılan Project Shield, tüm dünya çapında kullanıma açılacak.

İnternet üzerinde biraz vakit geçiren hemen herkes şüphesiz DDoS saldırısı denen siber saldırı türünden bahsedildiğini duymuştur. Hedef siteye aynı anda binlerce erişim isteği gönderilerek yapılan bu saldırı türünün amacı, hedef sitenin bant genişliği ve sunucu kapasitesini tüketmektir.

Bu şekilde saldırıya uğrayan web sitesi, basit olarak anlatılmak istenirse, kapısının önüne yığılan kalabalığın altında ezilir ve gerçek ziyaretçilerinin erişimi de bu şekilde engellenir. Bu saldırı bir bilgisayardan yapılabileceği gibi, binlerce bilgisayara hükmeden bir botnet üzerinden de düzenlenebilir. Sıradan script-kiddie tabir edilen kullanıcılardan tutun da, küresel faaliyet gösteren istihbarat ya da terör örgütlerine kadar her sınıftan kullanıcısı vardır.

Google, 2013 yılında bu tür saldırılara sıkça uğrayan bağımsız ve küçük çaplı haber siteleri gibi yayınları korumak için Project Shield girişimini başlatmıştı. DDoS saldırılarına karşı önlem alacak zamanı ve kaynağı bulunmayan politik aktivistler ya da haberciler, Amerika içindeki çalışmalarında bu projenin sunduğu savunma kalkanından faydalanabiliyordu.

Aradan geçen zaman projenin sağladığı fayda Google yönetiminin beklediğinden de fazla olmuş. Öyle ki, Google bu projenin kapsamını küresel çapta büyütme kararı almış. Böylece Project Shield artık dünyanın herhangi bir yerinde faaliyet gösteren bağımsız haber siteleri tarafından da kullanılabilecek. Konuyla ilgili daha fazla bilgi almak için Google tarafından hazırlanmış Project Shield sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.