NASA, Plüton Gezegeninin Kuzey Kutbunu Fotoğrafladı

In Haber by Yunus EmreLeave a Comment

NASA, New Horizons ile çekilen Plüton’un kuzey kutbu fotoğrafını paylaştı.

NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi), zaman zaman sosyal medya hesaplarından önemli gelişmeleri fotoğraf ve videolar aracılığıyla paylaşıyor. Birkaç hafta önce gözlem uydusuyla çekilmiş güneş fotoğraflarından oluşturulan time-lapse videosu 4K çözünürlükte yayınlanmıştı.

Son olarak da Plüton’un kuzey kutbunun fotoğrafı paylaşıldı. New Horizons tarafından çekilen yeni fotoğraf, Güneş Sistemi’ndeki en büyük ikinci cüce gezegen olarak bilinen Plüton’un kuzey kutbu ayrıntılarını ortaya çıkarıyor. Kuzey kutbundaki donan kanyonlar ve oluşan çukurlar fotoğraftan net bir şekilde anlaşılabiliyor.

NASA, fotoğrafı paylaşırken açıklayıcı olması için bölge üzerindeki şekilleri farklı renklerle ayırarak bilgiler de verdi. Plüton’un kutup bölgesinin en büyük kanyonu (genişlik 72 km) sarı renkle gösteriliyor. Ayrıca bu kanyondaki vadi de sarı renk içindeki mavi çizgiyle görülebiliyor.

Elbette yeşil ve pembeyle çizilen bölgelerde de vadiler yer alıyor. En önemli ayrıntılardan biri de kırmızıyla çizilen bölge. NASA, kırmızıyla çizdiği bölgede yüzeye yakın buzların erimesiyle meydana gelen çökmeleri ve çukurları gösteriyor.

Plüton’un kuzey kutbundaki yükseltiler, özellikle üst kısımlarda açık sarı renkle görülebiliyor. Yükseltilerin farklı renkte gözükmesinin Güneş radyasyonundan kaynaklanabileceği düşünülüyor.