Project Loon Fırlatma Sistemi Tanıtıldı

In Haber by Yunus Emre1 Comment

Google, internet balonlarını gökyüzüne fırlatacak yeni sisteminin tanıtımını yaptı.

Google, son birkaç yıldır Project Loon projesi kapsamında ulaşılması zor bölgelere internet götürmek için çalışmalar yürütüyor. Şirket, bu sistemi Endonezya gibi geniş alana yayılan ve erişimin zor olduğu ülkelerde kullanmayı amaçlıyor. Böylece daha fazla kişinin yüksek hızlı internete erişimi sağlanacak.

Projeyi yürüten ekip balonların maliyetlerini düşürmek için birçok farklı çalışma gerçekleştirmişti. Bu çalışmalar sonucunda Google, maliyeti önemli bir oranda düşürmeyi ve havada daha uzun süre kalabilen balonlar tasarlamayı başardı. Ancak, bu balonların gökyüzüne yükselmesini sağlayan fırlatma sistemleri de büyük önem taşıyor. Şirket son olarak balonları gökyüzüyle buluşturacak olan yeni fırlatma aracını tanıttı.

17 metrelik fırlatma aracı, Google’ın balonlarını 30 dakikada gökyüzüne fırlatabiliyor. Elbette bu fırlatmanın gerçekleşebilmesi için hava şartları da büyük önem taşıyor. Dolayısıyla Google, balonları gökyüzüne fırlatmadan önce meteorolojik koşulları da dikkate alıyor.

google-project-loon-firlatma-sistemi1

Sekiz adet balonun gökyüzüne yükselmesiyle birlikte geniş bir bölge internet hizmetinden yararlanabiliyor. Ayrıca balonlar kendi aralarında iletişim kurabiliyor. Böylece herhangi bir balonda ortaya çıkan problemler, diğerleri tarafından kapatılıyor ve internet erişimi aksamadan sağlanmış oluyor.

Yeni fırlatma aracı Asya, Latin Amerika ve Batı Afrika’ya kurulacak, ardından da denemeler gerçekleştirilecek. Sonra bu bölgelerdeki bazı ülkeler, Project Loon balonlarıyla internet kapsamını genişletmiş olacak.