SHGM İHA Kaydı Nasıl Yapılır?

In Makale, Pratik by Yunus EmreLeave a Comment

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Türkiye’de İnsansız Hava Aracı Kayıt Sistemi’ni devreye soktu. Peki ama kayıt nasıl yapılıyor?

ABD, geçtiğimiz sene drone’ların kayıt altına alınmasıyla ilgili ilk somut adımı atmıştı. Lisans uygulamasını getiren Amerikan Federal Havacılık Kurumu, birçok farklı ülke için de örnek teşkil etmişti. Son olarak 23 Şubat itibariyle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü de ülkemizde benzer bir sistemi devreye soktu. İnsansız Hava Aracı Kayıt Sistemi’nde kayıt altına alınan her drone, özel bir kimliğe sahip olacak.

Kayıt yaptırılmayan drone’ların uçurulması durumunda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ya da Emniyet birimleri drone pilotlarına para cezası kesebilecek. Hatta gerektiği durumlarda insansız hava araçlarına el konabilecek.

drone-pilot

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, drone’ları dört farklı kategoride listeliyor.

İHA kategorileri:

  • İHA0: 500 gram – 4 kg aralığı (500 gram dahil),
  • İHA1: 4 kg – 25 kg aralığı (4 kg dahil),
  • İHA2: 25 kg – 150 kg aralığı (25 kg dahil),
  • İHA3: 150 kg ve daha ağır olan drone’lar (150 kg dahil),

500 gram ile 25 kg arasındaki ağırlığa sahip İnsansız Hava Araçları, SHGM’ye kayıt ettirilmek zorunda. Ancak İHA 2 ve İHA 3 kategorisine giren, yani ağırlığı 25 kg’den başlayan drone’ların kaydı Türk Hava Araçları Tesciline yapılıyor. Ayrıca ticari amaçlı kullanıma ilişkin İHA0 ve İHA1 grubundaki pilotlardan ehliyet, sağlık raporu ve telsizle haberleşme kursu sertifikası da isteniyor.

Uçuş Sistemi

  • Drone’ların yerden yüksekliği 120 metreyi geçemez
  • Drone’lar, en fazla 500 metre (yatayda) uzaklıktaki görüş mesafesinde olmalı.
  • İnsansız Hava Araçları, insan ve yapılardan en az 50 metre uzakta uçmak zorunda.

Drone Kaydı Nasıl Yapılır?

insansiz-hava-araci-kayit-sistemi-1

Öncelikle, İnsansız Hava Aracı Kayıt Sistemi’ne giriş yapmak için buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

insansiz-hava-araci-kayit-sistemi-3

Ardından soldaki “Kayıt Ol” düğmesine tıklayın ve karşınıza gelen formda; isim, soyisim, e-posta ve şifre bilgilerinizi girin. Hemen sonrasında da “Kullanım koşullarını kabul et” kutucuğunu işaretleyin.

insansiz-hava-araci-kayit-sistemi-5

Bu aşamadan sonra, “IHA Kayıt Sistemi” başlıklı bir e-posta alacaksınız. Gelen postadaki “E-Postamı Doğrula” bağlantısına tıklayın.

insansiz-hava-araci-kayit-sistemi-7Yönlendirildiğiniz sayfada e-posta adresinizin doğrulandığı belirtiliyor. Biraz önce doldurduğunuz formdaki bilgileri (e-posta ve şifre) sisteme giriş yaparak tekrar girin.

insansiz-hava-araci-kayit-sistemi-11

Sisteme giriş yaptıktan sonra soldaki Menü’den kişisel bilgiler, sertifikalar, insansız hava araçlarım ve araç geçmişim gibi verilere erişebilirsiniz.

Kişisel Bilgilerim kısmında fotoğraf, TC kimlik numarası, telefon numarası, ikametgah bilgileri, kimlik fotoğrafı, adli sicil belgesi, muvafakat belgesi (yalnızca 18 yaşından küçükler için), çalıştığınız şirket ve özgeçmiş bilgileriniz isteniyor.

insansiz-hava-araci-kayit-sistemi-9

Bu aşamayı da hallettikten sonra, pilot bilgileriniz onaylanıyor ve sertifikalarım, insansız hava araçların ve araç geçmişim bölümlerine geçiş yapabiliyorsunuz.

insansiz-hava-araci-kayit-sistemi-10

İnsansız hava araçlarım bölümünden sahip olduğunuz drone’ların bilgilerini ve üç adet fotoğrafını yüklemeniz gerekiyor.

Tüm bu verileri girip, işlemleri gerçekleştirildiğinde sistemden drone plakası için onay bekliyorsunuz. Bu plakayı aldığınızda işlem tamamlanmış oluyor.

Drone’unuzu satmak istediğinizde ise araç fotoğraflarının hemen altındaki forma, satacağınız kişinin bilgilerini (TC kimlik numarası) girmeniz gerekiyor.