Intel, HoloLens Benzeri Teknoloji Geliştiriyor

In Haber by Berker Güngör1 Comment

Intel, artırılmış gerçeklik teknolojisini, hazırladığı prototiplerle birlikte üçüncü parti şirketlere ve geliştiricilere açacak.

Yarı iletken sektöründen tanıdığımız Intel de sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojilerine yatırımlar yapıyor. Şirket, gelecekte bu teknolojilerin yoğun şekilde kullanılacağını düşünüyor ve artırılmış gerçeklik desteği sunan prototipler üzerine yoğunlaşıyor. Intel’in üzerinde çalıştığı prototipin, Microsoft’un birkaç gün önce geliştiricilere özel versiyonunu satışa çıkardığı Hololens’ten farklı olacağı fısıldanıyor.

Intel, geçtiğimiz bir kaç yılda sanal ve artırılmış gerçeklik üzerine çalışan beş farklı firmayı satın alarak bünyesine kattı. Şirketin son bir kaç yılda bu konuya harcadığı paranın 500 milyon dolara yaklaştığı tahmin ediliyor. Mesela geçtiğimiz Haziran ayında satın aldıkları Recon Industries, sporcular için AR gözlükler üreten bir şirketti.

Aslında Intel’in uzun zamandır üzerinde çalıştığı RealSense teknolojisi, bir süredir çeşitli bilgisayar ve telefon gibi cihazlara entegre ediliyor. Bu teknoloji aynı zamanda AR sistem prototipleriyle de birlikte kullanıldı. Intel bu çalışmaları daha da genişletmek, çok daha geniş kapsamlı bir çözümü piyasaya sunmak istiyor.