Lenovo X1 Carbon Ön İnceleme

In İş, Video by Recep Baltaş5 Comments

Lenovo’nun karbon malzeme ile üretilmiş hafif ve ince dizüstü bilgisayarı X1 Carbon’u Mobil Dünya Kongresi’nde inceledik.

IBM’in PC bölümünü satın aldıktan sonra firmanın ürün gamının çoğunu korumaya devam eden Lenovo, kurumsal müşteriler için ürünlerini iyileştirmeyi sürdüyor. Bunlardan biri de ThinkPad ailesine ait olan X1 Carbon. MWC’de ikinci nesline rastladığımız ürün artık daha hafif, daha ince ve daha performanslı.

İncelediğimiz ürün 14″ boyutunda dünyanın en hafif kurumsal dizüstü bilgisayarlarından bir tanesi. Sadece 1179 gram ağırlığında olan cihazın kalınlığı da 16.5mm. Cihazın bu kadar hafif olmasını sağlayan en önemli özellik tabii ki karbon fiber ile güçlendirilmiş kasası. Bu kasa sayesinde cihaz hafif olmakla kalmıyor, aynı zamanda sağlamlığını da koruyor.

X1 Carbon, donanımsal olarak da güncellenen bir seri. Skylake işlemci ile donatılmış olan cihazda -Core i7-6600U bizim inceldiğimiz modelde- RAM kapasitesi 16 GB’a kadar çıkabiliyor. Tabii ki kurumsal ürünlerde aranılan vPro gibi özellikler de cihazda mevcut. Bu teknoloji sayesinde kurumlar, çalışanlarının kullanımına sundukları cihazlara uzaktan müdahale edip onarım ve güncelleme gerçekleştirebiliyor. Donanımsal bir başka güncelleme de LTE desteği. İsteğe bağlı olarak cihazın 4G destekli sürümü de satın alınabiliyor.

Windows 10 ile gelen X1 Carbon, ekran çözünürlüğü konusunda 1080p veya 1440p seçenekleri sunmakta. Depolama olarak ise en son teknoloji M.2 kullanılmakta. Dileyen kullanıcılar ürünü 1 TB Samsung 950 Pro NVMe destekli SSD ile satın alabiliyor. Ürünün bu kadar ince olması harici bir grafik kartı dahil edilebilmesinin önüne geçmiş. Bu bağlamda Intel işlemci içinde yer alan HD 520 GPU tek seçeneğiniz.