Anasayfa Haber Seagate, Yapılmış En Hızlı SSD Modelini Tanıtacak

Seagate, Yapılmış En Hızlı SSD Modelini Tanıtacak

Seagate, saniyede 10 GB veri transferi yapabilen, kurumsal müşterilere yönelik SSD modelini tanıtmaya hazırlanıyor.

Seagate, geçtiğimiz aylarda 10 TB kapasiteli sabit diskini duyurmuştu. 3.5 inç sabit diskin kasasının içinde hava yerine helyum kullanılıyordu. Bu sayede enerji tüketimini azaltan Seagate, aynı zamanda diskin çok daha az ısınmasını sağlamıştı.

Şirket sabit diskler konusunda çalışmalarını devam ettirirken, SSD tarafında da yeni teknolojiler geliştiriyor. Yüksek depolama kapasitesiyle en yüksek okuma ve yazma hızını buluşturmayı amaçlayan Seagate, yaz aylarında en hızlı SSD’sini duyuracak. Şirket, şu an geliştirdiği teknolojilerle en hızlı SSD’yi üretmek için hazır. Ancak, planlara göre bu yüksek hızlı SSD’ler yaz aylarında tanıtılacak ve piyasaya çıkarılacak.

Şimdilik ürünlere dair teknik ayrıntılar ve okuma/yazma hızları belli değil. Ancak Seagate’in yeni SSD’lerinin saniyede 10 GB’a kadar veri transferi gerçekleştirebileceği söyleniyor. Yani şu an Samsung’un 5.6 GB/sn olan rekorunu neredeyse ikiye katlayacak. Elbette bu hız beraberinde yüksek maliyeti de getirecek ve fiyatlar yüksek olacak. Dolayısıyla bu tür çok yüksek hızlı SSD’lerin kurumsal müşterilere yönelik olacağını tahmin etmek zor değil.