Anasayfa Makale Facebook Üzerindeki “Resmileşti Dikkat” Mesajlarını Dikkate Almayın

Facebook Üzerindeki “Resmileşti Dikkat” Mesajlarını Dikkate Almayın

Facebook üzerinde “Resmileşti Dikkat!” başlığıyla paylaşılan notları ya da yalan bildirileri dikkate almayın.

Günlük bir milyarı aşkın kişinin ortak ziyaret noktası haline gelen Facebook, her platformdan yoğun şekilde kullanılıyor. Bu durum, herhangi bir konuda ortaya çıkan söylentilerin kısa sürede çok fazla kişiye yayılmasına sebep oluyor. Özellikle Türk Facebook kullanıcıları, uzunca bir süredir paylaştığı içeriklerden sorumlu tutulmamak için duvarında uyarı notları paylaşıyor. Ancak durum sanıldığı gibi değil. Yani Facebook’ta paylaşılan içeriklerden tek bir duvar mesajıyla kurtulmak söz konusu değil.

facebook-resmilesti-dikkat1

Mahkeme Sürecinde Bu Paylaşımların Geçerliliği Yok

Facebook’ta SPAM olarak işaretlenen herhangi bir bağlantıya tıkladığınızda, duvarınızda otomatik olarak bu tarz paylaşımlar yapılabiliyor. Bazı Facebook kullanıcıları ise doğrudan bilinçli şekilde (ama aslında bilinçsiz, çünkü hiçbir işe yaramıyor) bu paylaşımları yapıyor. Resmi bir duyuru imajı yaratmak isteyen duvar mesajları, aslında hiçbir işe yaramıyor.

Bu Facebook paylaşımlarının sebebi, hesabın kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilmesi durumunda gerçekleştirilecek eylemlerin sorumluluğunu kabul etmemek. Yani paylaşımlar, Facebook hesabının yasal olmayan paylaşımlarda kullanılması ya da terör örgütü propagandası yapılması durumunda gerçek kullanıcının hiçbir ceza almaması için yapılıyor.

Bilişim hukuku konusundaki uzman kişiler ve avukatler ise yapılan bu tarz paylaşımların hiçbir faydası olmadığını ifade ediyor. Bunun sebebi de mahkeme sürecinde ya da savcılık soruşturmasında, yapılan bu paylaşımların herhangi bir geçerliliğinin olmaması. Yargılama işlemi, hesabın gerçek sahibi üzerinden işliyor. Yani hesabı çalınanların bunu mutlaka ilgili mercilere bildirmesi gerekiyor. Peki nasıl?

Facebook Hesabı Çalınanlar Ne Yapmalı?

Facebook ya da diğer sosyal platformlarda hesabı çalınanların doğrudan savcılığa giderek durumu bildirmeleri gerekiyor. Gerçekleştirilen bu bidirim hesabın artık sizin olmadığını kanıtlamanızı sağlıyor. Böylece ele geçirilen hesabınızla ilgili herhangi bir faaliyet ya da eylem sonucunda sorumluluk size ait olmuyor.

Bilişim hukuku konusunda uzman avukatlar, sosyal medya hesabı çalındığında mutlaka bildirim yapılması gerektiğinin altını çiziyor. Ayrıca yapılacak analizler neticesinde IP adresleri sayesinde Facebook hesabınızı kimin çaldığı da ortaya çıkıyor. Çalınan hesabınızla ilgili Facebook’a da bildirim göndermelisiniz. Halihazırda Facebook’un bunun için oluşturduğu bir sistem var.

Paylaştığınız İçeriklerin Sorumluluğu Tamamen Size Ait

facebook-icerikleri

Kullanıcıların duvarlarında paylaştığı bu mesajların son bölümünde “…Türk Ceza Kanunu maddeleri gereğince Facebook sorumludur.” şeklinde bir mesaj da var. Facebook’un bu tür bir sorumluluğu yok. Yani sizin paylaştığınız herhangi bir fotoğraf, yazı, video ya da diğer içeriklerden dolayı hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmiyor, etmez de! Yani, sorumluluğu Facebook’a yüklemek isteyen kişiler: “Herkes paylaştığı içerikten kendisi sorumlu.” Facebook kullanıcı sözleşmesinde de de bu tarz bir detay yok.

Neden Yapılıyor?

Notların en son bölümünde “Paylaşmayın. Kopyalayıp durum bildirgesi olarak yapıştırın.” mesajı da yer alıyor. Bunun sebebi ise daha fazla kişinin oltaya takılmasını sağlamak. Aslında notların yazım dili dahi bu mesajları oluşturanların çok da zeki olmadığını gösteriyor. Bu tarz mesajlar, aslında Facebook kullanıcılarını “trollemek” amacıyla yapılıyor.

Gelişmeleri Facebook’tan Takip Edin, Dedikodulara Kulak Asmayın

facebook-haber1

Facebook, herhangi bir konuda yenilik yaptığında gelişmeleri “newsroom.fb.com” üzerinden paylaşıyor. Yani tüm yeni gelişmeleri Facebook’un kendi haber servisinden takip edebilirsiniz. Facebook duyuru yapmadığı sürece paylaşılan hiçbir mesajın önemi yok.