Anasayfa Haber General Motors, Otonom Araçlara Yatırımı Artırıyor

General Motors, Otonom Araçlara Yatırımı Artırıyor

General Motors, sürücüsüz otomobil teknolojileri geliştiren Cruise Automation şirketini bir milyar dolara satın aldı.

Otomotiv sektörünün büyük isimlerinden General Motors, bir milyar dolar ödeme yaparak yeni bir şirket satın aldı. Cruise Automation isimli şirketin sürücüsüz otomobillere yönelik geliştirdiği teknolojiler, şu ana kadar 20 milyon dolar yatırım toplamış durumda. Şirketin piyasa değeri de 100 milyon dolar olarak hesaplanıyor. General Motors ise bir milyar dolar ödeme yaparak Cruise Automation’ı bünyesine katmış oldu.

Satın alma sonrasında Cruise Automation çalışmalarına GM’den bağımsız bir bölüm olarak devam edecek. Ancak geliştirilen yeni teknolojiler General Motors fabrikalarında tasarlanan otomobillere de entegre edilecek. GM, sürücüsüz otomobil teknolojisi konusundaki yatırımlarını daha da artırmayı planlıyor. General Motors başkanı Dan Ammann, bu satın alma sonrasında sürücüsüz otomobillerin piyasaya çıkışının hızlanacağını da belirtti.

Cruise Automation, geçtiğimiz günlerde Audi A4 ve Audi S4 için özel ek modüller hazırlamıştı. Bu sistem sayesinde hem A4, hem de S4 otomatik pilot desteği kazanıyordu. Şirket, gelecekte bu teknolojiyi GM tarafından üretilen tüm otomobillere entegre etmeye hazırlanıyor.