Anasayfa Haber WhatsApp Ve Gmail Daha Güvenli Olacak

WhatsApp Ve Gmail Daha Güvenli Olacak

Apple ve FBI arasındaki dava teknoloji şirketlerini harekete geçirdi: WhatsApp ve Gmail çok daha güvenli hale getiriliyor.

Apple ve FBI, bir süredir San Bernardino saldırganı sebebiyle karşı karşıya gelmişti. FBI, saldırganın iPhone 5c kullanması sebebiyle Apple’dan telefon şifresini kırmasını istemiş; Apple ise “kullanıcı gizliliğini” gerekçe göstererek bu işlemi yapamayacağını belirtmişti. Güvenlik konusunda uzman olan kişi ve kurumlar FBI’a çeşitli teklifler sunarken; büyük teknoloji şirketlerinin hemen hepsi Google’ın yanında olduklarını açıkladı. Microsoft, Google, Facebook, Twitter ve diğer birçok şirket, Apple ve FBI konusunda Apple tarafında yer alıyor. FBI karşısında birleşen şirketler, özellikle mobil uygulamalardaki güvenlik önemlerini daha da artırıyor.

WhatsApp’ın sahibi olduğu Facebook, anlık mesajlaşma uygulamasının sesli görüşme desteğinin daha güvenli hale gelmesi için çalışmalarını hızlandırdı. Benzer şekilde Google da bu konuda önemli bir adım atarak Gmail’de benzer bir “güvenliği artırma” politikası üzerine gidiyor. Facebook ile Google bu çalışmalara Apple ve FBI arasındaki davadan önce başlamıştı. Ancak, bu davanın seyri de teknoloji şirketlerini harekete geçirdi ve çalışmaları hızlandırdı diyebiliriz.

Apple ve FBI, 21 Mart’ta düzenlenecek olan Apple etkinliğinden bir gün sonra mahkemede karşı karşıya gelecek. Sonuç ne olursa olsun, teknoloji şirketleri devlet kurumlarına karşı kullanıcıların yanında olacak gibi görünüyor.