Anasayfa Haber Güneş Ölürken Böyle Görünecek

Güneş Ölürken Böyle Görünecek

Avrupa Uzay Ajansı, bir yıldızın ölümünü gösteren bir fotoğraf yayınladı.

Bilim, güneşin ömrünü tamamladığında kırmızı dev aşamasına geçeceğini ve genişleyeceğini öngörüyor. Bu genişlemenin ardından hızlı bir içe çöküş gerçekleşecek. Çöküşü ise bir süper nova patlaması takip edebilir, ancak her yıldız böyle ölmüyor. ESA’nın (Avrupa Uzay Ajansı) yayınladığı son örnek fotoğraf, güneşin ömrünün sonlarına doğru nasıl görüneceğini ortaya çıkarıyor.

Bilim insanları, yaklaşık beş milyar yıl sonra güneşin tüm hidrojen yakıtını bitireceğini öngörüyorlar. Bu aşamada güneşin genişlemeye başlayarak, başta Merkür ve Venüs olmak üzere Güneş Sistemi içindeki gezegenleri yutacağı düşünülüyor.

ESA’nın paylaştığı fotoğraf, güneşin ölümünün neye benzeyeceğini göstermesi açısından iyi bir örnek diyebiliriz. Bu fotoğraf aslında Kohoutek 4-55 isimli ölen bir yıldıza ait. Üç farklı görselin birleştirildiği bu fotoğraftaki görüntü, üç farklı dalgaboyunda çekilmiş fotoğraflardan oluşuyor.

Görselin en iç kısmında kalan yeşil renk hidrojen, mavi renk oksijen ve kırmızı renk ise nitrojenin varlığını gösteriyor. Yeşil rengin azlığı, bu yıldızın yakıtını neredeyse tamamen bitirdiğini ve en sonunda süper nova patlamasıyla öldüğünü gösteriyor. ESA, bu fotoğrafı kendi web sayfasından yayınlarken, güneşimizin ölümünün de benzer şekilde gerçekleşeceğini öngördüklerini bildirdi.