Ruslar, Mars Yolculuğu İçin Nükleer Motor Geliştiriyor

In Haber by Yunus Emre10 Comments

Rusya, Mars yolculuğunun süresini 45 güne indirecek nükleer motorlu uzay gemileri üzerinde çalışıyor.

Geçen hafta, Rusya ve AB’nin ortak projesi ExoMark 2016 kapsamında Mars’a ilk gemi gönderildi. Rus yapımı Proton-M roketi, Baykonur Uzay Üssü’nden uzaya fırlatıldı. Rusya ve AB, bu proje kapsamında Kızıl Gezegen’de çeşitli testler gerçekleştirerek yaşam izlerini arayacak.

Ancak, Rusların Mars ile ilgili planları bununla sınırlı değil. Rusya’nın askeri ve sivil bütün nükleer faaliyetlerini yürüten Rosatom, Mars’a yolculuk süresini kısaltmak için çalışmalara başladığını duyurdu. Rusya’nın devlet nükleer enerji şirketi olan Rosatom, Mars’a 45 günde ulaşmayı amaçlayan özel bir roket sistemi üzerinde çalışıyor.

İnsansız uzay araçları, astronot taşıyan araçlara göre biraz daha kısa sürede Uzay’a varabiliyor. Dolayısıyla NASA, Avrupa Uzay Ajansı ve Rusya Federal Uzay Ajansı, seyahat sürelerini kısaltmak için çalışmalar yapmaya devam ediyor. NASA, 2030’lu yıllarda Mars’a ilk astronotlu uzay aracını göndermeyi hedefliyor.

18 ay sürmesi beklenen yolculuğun ardından Mars’a ulaşacak olan astronotlar hayatlarının geri kalanını Kızıl Gezegen’de sürdürecek. Bunun en önemli sebebi ise uzay aracının yakıtının Mars’a varıldığında tamamen bitecek olması. Kızıl Gezegen’deki astronotların, gönderilecek yeni ikmal maddeleriyle hayatlarını Mars’ta devam ettireceği konuşuluyor.

Ancak yolculuk süresini kısaltacak projeler üzerine de çalışılıyor. Rusya, nükleer güçle çalışacak olan uzay araçlarına dair planlamalara başladı bile. Bu nükleer motorlarla astronotlar 45 günde Mars’a varabilecek, sonra da geri dönebilecek. Nükleer güçle çalışacak uzay aracının, kimyasal sistemlere göre avantajı da esasında bu noktada ortaya çıkacak.

Nükleer güç kullanan uzay araçlarının diğer bir avantajı ise kargo taşımacılığı alanında olacak. Dünya’dan Mars’taki astronotlara gönderilen yiyecek ve diğer tüm maddeler, 45 gün içerisinde Kızıl Gezegen’e ulaşacak. Ayrıca nükleer motor, günümüzdeki uzay araçlarına oranla 30 kat daha fazla yazıt rezervi barındıracak.

Bu yeni yakıt sistemini kullanan ilk uzay araçları 2018’den itibaren test edilmeye başlanacak. Ancak buradaki en önemli engelleyici unsurlardan birisinin bütçe olduğu belirtiliyor. Rosatom’a bu proje için 700 milyon dolarlık bütçe ayrılmış durumda.