Anasayfa Haber InstaCare Uygulaması Kullanıcı Bilgilerini Çalıyor

InstaCare Uygulaması Kullanıcı Bilgilerini Çalıyor

Şifre çalan InstaAgent yazılımının farklı bir versiyonu daha çıktı. InstaCare isimli uygulama, Instagram kullanıcı bilgilerini şifreleme olmadan kendi sunucularına aktarıyor.

Hem App Store, hem de Google Play’de en çok indirilenler listesinde olan ‘profilime kim baktı?’ uygulamaları, kullanıcı gizliliğini tehdit etmeye devam ediyor. Geçen sene Kasım ayında InstaAgent isimli bir uygulama, kullanıcıların Instagram şifrelerini kendi sunucularına aktardığı gerekçesiyle App Store’dan kaldırılmıştı.

Ardından Instagram açıklama yapmış ve bu tarz üçüncü parti uygulamalara erişim izni verilmemesi gerektiğini bildirmişti. Ayrıca bu mobil uygulamayı kullananların şifrelerini mutlaka değiştirmesi gerektiği de açıklanmıştı. Kullanıcıların bilgilerini çalan bu uygulama, profilinizde reklam paylaşımlarının yapılmasına ve hatta hesabınızın satılmasına sebep olabilir.

InstaAgent’ı geliştiren kişi, uygulamanın App Store’dan kaldırılmasının ardından benzer şekilde çalışan InstaCare uygulamasını hazırladı. Aynı geliştiricinin hazırladığı InstaCare uygulaması Instagram kullanıcı adı ve şifreyle birlikte erişim izni istiyor. Ardından bilgileri yine kendi sunucularına aktarıyor ve kullanıcı verilerini çalıyor.

An itibariyle App Store’da InstaAgent ya da InstaCare isimli herhangi bir uygulama yok, yani kaldırılmış. Ancak Google Play için aynı durum geçerli değil. InstaAgent ya da InstaCare ismiyle arama yapıldığında, “Instagram Profilime Kim Baktı?” uygulaması karşınıza çıkıyor.

Instagram, az önce de belirttiğimiz gibi üçüncü parti uygulamalara erişim izni verilmemesi gerektiğini üzerine basa basa belirtiyor. Şu ana kadar InstaAgent ya da InstaCare uygulamasını kuran ve erişim izni veren herkesin de şifrelerini yenilenmesi isteniyor.