Anasayfa Haber Petya Verilerinizi Esir Alıp Fidye İstiyor

Petya Verilerinizi Esir Alıp Fidye İstiyor

Petya isimli yeni ransomware yazılımı, sabit diskinizi tamamen kilitleyip fidye ödemenizi istiyor.

Güvenlik şirketleri yeni virüslere karşı çözümler üretseler de, bazı durumlarda çaresiz kalabiliyorlar. Ayrıca özellikle ülkemizde ücretli ve tam donanımlı antivirüs uygulamalarının kullanımı da pek yaygın değil. Dolayısıyla yeni nesil siber saldırılara karşı açık durumdayız. Petya isimli yeni bir fidye virüsü bilgisayarınıza kuruluyor ve sisteminizi esir alarak sabit diskinize erişimi engelliyor. Virüs, sabit diskinizdeki yüklü dosyaları ya da önemli belgeleri esir almak yerine, tüm verilerinizi tamamen erişime kapatıyor.

Bu virüsün yayılma aşamasına ise hiç yabancı değiliz. Kötü niyetli kişiler, yine son yıllarda e-postalarımıza sıkça düşen iş başvurusu ve CV indirme sistemini baz almış. İş başvurusu şeklinde gönderilen e-posta, sizi doğrudan Dropbox’tan CV indirmeye yönlendiriyor ve adımlar takip edildiğinde bilgisayarınızı doğrudan yabancı ellere teslim etmiş oluyorsunuz.

Sisteminiz mavi ekran veriyor ve siz de çöktüğünü düşünüyorsunuz. Ancak, bilgisayarınız yeniden başlatıldığında karşınıza dosya onarım ekranı geliyor ve bu işlemin birkaç saat süreceği belirtiliyor. Aslında bu da kurgunun bir parçası, çünkü onarma adıyla gerçekleştirilen bu işlem sırasında virüs tüm diskinizdeki verileri şifreliyor.

Ardından Windows’un onarmayı tamamladığı ve sisteminizi yeniden başlatabileceğinizi bildiren bir uyarıyla karşılaşıyorsunuz. Bu noktada karşınıza çıkan mesaj, Tor web tarayıcı üzerinden fidye ödemeniz isteniyor. Ödemeyi yapmazsanız sabit diskinizdeki tüm verilerin silineceği de belirtiliyor. Hatta yedi gün içinde ödemenin yapılmaması durumunda fidyenin tam olarak iki katına çıkacağı da ifade ediliyor.

Bazı kullanıcılar bu yeni ransomware yazılımıyla başa çıkmanın yollarını bulduklarını iddia ediyorlar. Bu iddialara göre, özellikle Windows oturumuna “yönetici” yetkisiyle giriş yapılmamışsa, Petya ile başa çıkmak mümkün olabiliyor. Ancak çoğu kullanıcı için bu pek mümkün olmayacaktır. O yüzden e-postalardaki ekler ve bağlantılara hep şüpheyle yaklaşmak, iyi bir anti-virüs yazılımı kullanmak ve önemli dosyaları devamlı yedeklemekte fayda var.