Anasayfa Haber Intel Broadwell-E Serisi Computex’te Tanıtılabilir

Intel Broadwell-E Serisi Computex’te Tanıtılabilir

Intel’in 14nm mimarili yeni Broadwell-E serisinin en üst modeli Computex 2016 fuarında tanıtılabilir.

İşlemci geliştirme konusunda yıllardır aynı çalışma modelini tercih eden Intel, geçen haftalarda tick-tock sistemini sonlandırdığını duyurmuştu. Üretim mimarisinin farklılaşması ve 14nm’ye geçişle birlikte Tick-Tock modeli yetersiz kalmaya başlamıştı. Verimlilik konusunda sıkıntılar yaşayan Intel, Tick-Tock mimarisi yerine Tick-Tock-Tock sistemine geçiş yapacağını açıkladı.

Intel, Broadwell mimarili Broadwell-EP ailesinin en tepe modelini Xeon E5-2699 V4 olarak belirlemiş ve kısa bir süre önce piyasaya çıkarmıştı. Bu yeni ailede yüksek performanslı Xeon’ları bir araya getirecek olan şirket, bir yandan da Broadwell-E serisi üzerinde çalışıyor. Intel Core i7-6950X olarak isimlendirilen en üst model an itibariyle Intel’in yazılım destek sayfalarında yer alıyor. Yani yakın zamanda tanıtımın gerçekleştirilmesi bekleniyor.

10 çekirdekli olarak tasarlanan Intel Core i7-6950X’te Hyper-Threading de destekleniyor ve böylece çekirdek sayısı 20’ye yükseliyor. LGA 2011-3 soketleriyle uyumlu olan işlemci standart olarak 3 GHz’de çalışıyor. Ancak, işlemci hızı gerektiği durumlarda 3.5 GHz’e kadar çıkabiliyor.

Intel Core i7-6950X, şirketin son kullanıcılar için hazırladığı ilk 10 çekirdekli işlemci olma özelliği de taşıyor. 25 MB L3 önbelleğin yer aldığı 10 çekirdekli işlemcinin TDP’si ise 140 Watt. 1500 dolar fiyat etiketiyle satışa çıkması beklenen bu modelin Computex’te tanıtılması bekleniyor.

Ayrıca seride 8 ve 6 çekirdekli işlemciler de yer alıyor. Bunlardan Intel Core i7-6900K 8 çekirdekli, Intel Core i7-6850K ve Intel Core i7-6800K ise 6 çekirdekli olarak tasarlanmış.

Teknoloji yayıncılığı konusunda hem basılı hem de dijital alanda birçok farklı mecrada görev alan editör; haber, dosya konusu ve makaleler hazırlamanın dışında ürün incelemeleri de gerçekleştiriyor.