Anasayfa Haber New Shepard, Üçüncü Uçuşunu Yaptı

New Shepard, Üçüncü Uçuşunu Yaptı

Blue Origin’in New Shepard roketi, üçüncü görevini de başarıyla tamamlayarak dünyaya döndü.

Uzaya gönderilen geleneksel roketler tek sefer kullanım için tasarlanıyor. Yani bir kez uzaya fırlatıldığında ikinci kullanımı mümkün olmuyor. Aynı görevin ikinci kez gerçekleştirilmesi durumunda tekrardan roket tasarlanması gerekiyor ve bu da hem maliyeti artırıyor hem de sürecin uzamasına neden oluyor. Ancak, Blue Origin başta olmak üzere birçok şirket tekrar kullanılabilen roketler üzerinde çalışıyor.

Şirket New Shepard roketini ikinci kez uzaya göndermiş ve başarıyla dünyaya geri getirmişti. Jeff Bezos’un kurduğu Blue Origin bununla da yetinmedi ve aynı roketi üçüncü kez uzaya gönderdi. Son beş ayda üç kez uzaya gönderilen ve başarılı şekilde dünyaya inen New Shepard, üçüncü uçuşunda bazı testler de yaptı. Box of Rocks Experiment olarak isimlendirilen deneyde, roketin belli bazı noktalarına taş ve kayalar yerleştirildi. Bunun amacı, kayaların düşük yerçekiminceki durumlarını incelemek.

Ancak testler bununla da sınırlı değil. Ek olarak bir de Collisions Into Dust Experiment isimli deney gerçekleştiriliyor. Bu deneyin videosunda kum yatağına çarptırılan bilyeler yer alıyor ve Blue Origin ise bu çarpışmayla alakalı detayları araştırıyor. Ayrıca bu denemenin düşük yerçekiminin erkilerini incelemek açısından bilim adamlarına da faydalı olacağı belirtiliyor.

New Shepard’ın kalkış ve inişi sırasında birçok insansız hava aracıyla çekimler gerçekleştirilmiş. Bu görüntüler de Blue Origin’in YouTube sayfasından yayınlandı, siz de aşağıda izleyebilirsiniz.