Yağmurdan Enerji Üreten Güneş Paneli Geliştirildi

In Haber by Yunus EmreLeave a Comment

Üzerinde grafen tabakası bulunan güneş enerjisi panelleri, yağmur damlalarından enerji üretebiliyor.

Londra başta olmak üzere birçok farklı şehirde su yüzeylerine kurulan yüzebilen güneş panelleri, yenilenebilir enerji kaynakları açısından büyük önem taşıyor. Fakat şiddetli yağmur, güneş enerji panellerinin faaliyetlerini durma noktasına kadar getirebiliyor. Yağmur damlaları paneller üzerinde kaldığında enerji üretimi yapılamıyor.

Ancak Çinli bilim adamları buna da bir çözüm üretti. Graphene Solar Cell olarak isimlendirilen grafen kaplı güneş panelleri, yağmur damlacıklarını da enerjiye dönüştürüyor. Böylece yağmurlu günlerde de enerji üretimi mümkün olacak.

Grafen tabakasına temas eden yağmur damlaları, doğal bir kapasitör görevi görüyor ve grafen elektronları ile su iyonları birleşerek enerji üretimi gerçekleşiyor. Bu sistemde elbette güneş enerjisine oranla verimlilik hayli düşük.

Ancak yağmurlu günlerde enerji üretiminin devam etmesi açısından bu teknoloji büyük önem taşıyor. Standart güneş panelleri %22 verimlilikle enerji dönüşümü sağlarken, bu yeni sistemin yağmurdaki verimliliği ise %6.5 seviyesinde kalıyor.