Anasayfa Haber Ford Otonom Araçlar Gece Sürüşünde Daha Güvenli

Ford Otonom Araçlar Gece Sürüşünde Daha Güvenli

Ford’un sürücüsüz otomobili, karanlıkta insan sürücülere göre daha yüksek performans veriyor.

Yıllardır sürücüsüz otomobiller konusunda çalışmalar yürüten Google, araçlarını farklı şehirlerde test etmeye hazırlanırken çeşitli güvenlik güncelleştirmeleri de yapıyor. Birkaç ay önce, Google sürücüsüz otomobillerin sanıldığı kadar güvenli olmadığı ortaya çıkmıştı. Yapılan testler sonucundaki raporlara göre Google sürücüsüz otomobiller trafiğe çıkmak için şu an için yeterli değil. Keza, büyük şehirlerin mimarisi de otonom araçlara hazır değil. 

Sürücüsüz otomobillere yönelik testler sürerken, yeni ortaya çıkan analizler ise bu araçların karanlıkta yani gece daha yüksek performans sergilediğini gösteriyor. Ford, Arizona çölünde yaptığı testlerde, sürücüsüz otomobillerin insanlı araçlara göre çok daha yüksek performans verdiğini açıkladı.

Otonom araçlar, gece sürüşünde daha etkili olan ışık bazlı radar sistemini (LIDAR) kullanıyor. Böylece özel aydınlatma sistemiyle yolu analiz eden ve tarama yapan otomobil, seyahati daha güvenli hale getiriyor. Ford, gerçekleştirdiği testin bazı ayrıntılarını videoyla da paylaştı.