Anasayfa Haber Hitachi EMIEW3 Artık Çok Daha Yetenekli

Hitachi EMIEW3 Artık Çok Daha Yetenekli

Hitachi’nin güncellenen EMIEW robotu, yapay zekayı kullanarak sorunların üstesinden geliyor.

Hitachi’nin 11 yıl önce duyurduğu EMIEW insansı robotu, üçüncü kez güncellenerek yeni yeteneklere kavuştu. Son güncellemelerle EMIEW3 ismini alan robot, daha çok kamu kurumlarında ve mağazalarda müşterilere yardım etmesi için optimize edilmiş.

2007’deki güncellemeyle EMIEW2 olarak adlandırılan robot, ilk modele göre çeşitli yeniliklerle donatılmıştı. Ancak, son güncellemeyle EMIEW3’ün çok daha fazla özellik kazandığını söyleyebiliriz. Yapay zekayı kullanarak problemlerin üstesinden gelebilen yeni sürüm, ses algılama ve görüntüyle tanıma konusunda da geliştirilmiş.

Özellikle ses algılama konusundaki yeniliklerle, robot uzaklardaki sesleri bile algılayıp, çeviri yapabiliyor. Böylece robotun şirketlerde çeviri sorunlarını da ortadan kaldıracağı tahmin ediliyor. Farklı diller algılanabildiği için EMIEW3’ün rehberlik hizmetlerinde de kullanılabileceği aşikar.

15 kilogram ağırlığındaki insansı robotun boyu 90 santim. Düz yol haricinde 1.5 santimlik yükselti ya da yokuşların farkına varabilecek şekilde tasarlanan robotun maksimum hızı ise saatte 6 kilometre civarında.