Starshot Projesi Yeni Dünyalar Arayacak

In Haber by Yunus Emre1 Comment

100 milyon dolarlık uzay projesi Starshot, Dünya’ya alternatif yaşam alanları arayacak.

Rus iş adamı Yuri Milner, Stephen Hawking’le birlikte 100 milyon dolarlık Starshot isimli uzay projesini duyurdu. Yıldızlara yolculuk şeklinde isimlendirilen projeye birçok farklı tanıdık isimden destek var, Mark Zuckerberg de bunlardan biri.

Proje kapsamında Alpha Centauri yıldız sistemine yalnızca 20 yılda gidilecek. Uzay yelkenlileri kullanılarak gerçekleşecek olan yolculuklarda yaşamaya elverişli olan Dünya dışı gezegenlerin bulunması hedefleniyor.

Dünyaya yaklaşık olarak 1 ışık yılı, yani 10 trilyon kilometre uzakta olan Alpha Centauri’ye yapılacak yolculuk, alternatif yaşam alanları konusundaki çalışmaların seyrini değiştirecek. İnsanlığın önündeki en büyük engellerden birinin yıldızlarla Dünya arasındaki boşluk olduğunu belirten Stephen Hawking, bu sorunu ışın demetleriyle aşarak Alpha Centauri’ye ulaşılabileceğini ifade etti.

Bu proje için üretilecek yüzlerce ve hatta binlerce minik uzay aracıyla bilgiler toplanacak. Ufak boyutların yanı sıra bu uzay araçlarının ağırlığı da 28 gramı geçmeyecek. Bu uzay araçlarının topladığı verilen beş yılda Dünya’ya ulaşacak.