Anasayfa Haber Qualcomm Snapdragon 823 Yıl Sonunda Tanıtılabilir

Qualcomm Snapdragon 823 Yıl Sonunda Tanıtılabilir

Qualcomm’un üst seviye yeni yonga seti Snapdragon 823, bu yıl sonuna doğru tanıtılabilir.

Geçen sene Snapdragon 820 yonga setini tanıtan Qualcomm, bu yıl bu işlemcisine birçok üst seviye akıllı telefonda yer buldu. Şirket şimdi de Snapdragon 820 modelinin güncellenmiş versiyonu olan Snapdragon 823 modelini geliştiriyor.

Tahminlere göre bu yeni yonga setinde 2+2 şeklinde görev yapacak dört çekirdekli işlemci yer alacak. İşlemcideki 64 bit Kryo çekirdekleri, 2.2 GHz ile 2.5 GHz hızlarında çalışacak. Grafik işlem birimi ise 720 MHz Adreno 530 olacak. Üst seviye akıllı telefonlarda kullanılacak olan yeni yonga seti, Snapdragon 820 modeline göre biraz daha iyi performans sergileyecek.

14nm ve 16nm FinFET üretim mimarileriyle birlikte verimlilik önemli bir oranda artarken, Watt başına performans da hayli yükseliyor. Bu performans farkının 10nm ile birlikte daha da artacağı düşünülüyor. Qualcomm’un yeni yonga setinin 10nm mimariyle tasarlanacağı fısıldanıyor.

Bu söylentiler, akıllı telefon üreticilerini de harekete geçirdi. HTC’nin 10 Mini isimli yeni bir model çıkaracağı ve Snapdragon 823’e yer vereceği iddia ediliyor. Benzer şekilde Samsung ve Xiaomi tarafında da bu işlemciyi kullanan yeni modeller tasarlanacağı tahmin ediliyor.

Qualcomm’un Snapdragon 823’ü geçen sene olduğu gibi Ekim – Kasım aylarında tanıtması bekleniyor. Bundan sonra da 2017 yılında yeni yonga setini kullanan akıllı telefonlar yavaş yavaş çıkmaya başlayacaktır.